Tenis - de toate, pentru toti :)

:laughing:

Vorbesc aia de pe tennisforum ca Simona ar avea obligații la Connecticut, trebuie sa participe la evenimente pt fani. Probabil va fi nevoita sa joace un tur :expressionless:

Haha, când turneele se sicaneaza pe Twitter :joy:

Și când ma pregăteam și eu sa bag nasul în perna, ce credeți, întra Andy live pe Instagram, pt o sesiune de Q&A. Tolănit asa, ca un nerușinat. Kyrgios pe el cu întrebări kinky :sweat_smile:

Neata! M-am uitat la fete aseara, v-am citit si pe voi. La Nole am capitulat, a jucat prea tarziu pentru mine :). Bravo ca a castigat!

Eh, cum sa zic, nu sunt asa proasta. Pardon…ignoranta :grin: Adica cum ar veni nu sunt asa binecuvantata cum isi imagineaza unele care sunt culmea inteligentei si cunoasterii in tenis pe ombra :grin:

@Nancy, cand am zis ca stiu datorita dlui Queen nu insemna ca eu stam ca tampa si el imi povestea, iar eu imi faceam propriile impresii in baza a ce zicea el despre Halep.

Exista o chestie care se numeste televizor, la care m-am uitat si eu. Si ce sa vezi…si aici tot meciurile astea le difuza. Asa ca da, cre ca si eu in ignoranta mea binecuvantata m-am prins cum a stat treaba.

Chiar si ignorantii aia binecuvantati isi pot face propriile pareri, chit ca genialele care o ard artistic in comentarii sportive pe ombra isi imagineaza ca prestatia lor forumistica e dovada cunoasterii lor fara margini :joy: Si culmea, dar nu prea vad de nasul tinut pe sus ca parerile lor sunt fix la fel de valabile cu ale ignorantelor binecuvantate.

Asa ca voi profita de indulgenta geniilor nedescoperite, a CTP-urilor de pe ombra si o sa imi pastrez parerea ca Simona Halep, nr 1 mondial (meritat cu prisosinta) a pierdut cam jenant finala.

Eu spun doar atat si va fac o sincera confidenta: ma oftic de mor pt ca mi s-a stricat placerea de a ma mai uita si a spera.

Am vrut sa ma uit la meciuri si la finala de aseara. Insa dupa 3 minute am inchis capacul la laptop si m-am apucat sa fac gogosi :smile:

Pai dacă nu ne-ai lăsat niciun indiciu ca ar sta altfel lucrurile? :sweat_smile:
Treci pe aici doar sa o iei pe Halep la bastoane, tot artistic.
Cheers, is prea bine dispusa ca a câștigat Nole cu Federica aseară, să-mi produci măcar o incruntatura. Pt ca, vezi tu, chiar îmi place tenisul și chiar știu multe.

Eh, se pare ca am avut dreptate, asa binecuvantata cum sunt: uneori e proasta facuta gramada Haleapa, oricat de meritat ii e locul din clasamentul wta. Ori poate are impresia ca acum e un fel de Serena si are forta pe care o avea Serena :joy: , desi cred ca si aia, cu toata forta ei, avea momente in care se menaja inainte de competitii de genul US open.

Hai ca o sa aveti din nou ocazia sa o consolati in caz ca pierde US open, ca va fi obosita saramana…

@Nancy, @Ziggy, promit sa citesc faimoasa carte :grin:

Oricum, in caz ca toanta pierde US open, nu cred ca respectiva carte ma va ajuta sa inteleg ce a manat-o intr-o chestie asa absurda. Adica declari ca uzura fizica si psihica si-a spus cuvantul si ai pierdut finala, urmeaza US open si tu continui asa uzata fizic si psihic sa participi la un turneu care nu va avea aceeasi miza. Nu prea smart, as zice eu…

@Queen, dar tu ca vrei sa bagi doua ore, desi esti total nepregatita, cu miza “muschi tonifiati”?
No, imagineaza-ti cum e sa vrei, la nivelul ala!
Mie nu mi se pare proasta, poate doar ambitioasa, la urma urmei e joaba ei si nu ne ducem noi, muritorii de rand, fierti de oboseala, fizica si pshihica, inapoi la munca, desi am bagat ore extra si creierul e pilaf si suntem nedormiti si am mancat prost?
Poate aia se aplica si la sportivi, ca si ei sunt tot oameni…
Eu sunt absolut lemn, la tenis, nu stiu nimic, nu ma uit, nu pricep nimic, dar mi-e draga fata asta. Nu port insigna cu ea si nici nu ma simt, brusc, cuprinsa de-un patriotism inaltator, dar ma bucur sincer cand vad titluri, in presa, ca a castigat un meci, sau altul.

Nu poate refuza, trebuie sa participe la evenimentele organizate și sa joace un meci măcar. The perks of being no 1…
Sunt niște reguli în wta și atp, pe care noi nu le vedem, dar ne mai luminează câte unul de le știe. Nu are încotro, trebuie sa meargă, din doua motive clare. Unu, a cerut wild card acolo, dinainte de Toronto. Asta vine si cu obligații, nu doar cu favoruri, fie ca ești no 1 ori no 250.
Doi : evenimente de socializare cu fanii, Kids day și alte de genul, în care sunt implicați si sponsorii. O sa se retragă cel târziu după primul meci.

Ma rog, astept sa vad minunea. Din cate vad e iar cu toane si l-a secat din nou pe Darren

Asta inteleg. Am inteles si treaba cu obligatia, dar daca nu se retrage eu nu vad in asta ambitie. Pana mea, atunci nu mai miorlai dupa infrangere ca ai fost prea obosita si de aia ai pierdut. Ai pierdut si gata…nu mai veni cu scuze

Pai ce sa zica dom’le, la presa? Zice si ea, de la ce crede ca i s-a tras!
Si da, e corect sa spuna ca a fost prea obosita. Desi inainte de meci, poate s-a gandit, ca o sa faca fata. Toti luam decizii de kkt si mai ales credem ca suntem mai buni decat suntem (nu e gluma, exista studii, care arata ca ne credem mai buni si mai frumosi, decat suntem in realitate), las-o sa fie si ea om, zau asa!

Am citit puțin prin regulamentul wta. Nu disecat, ca are aproape 500 de pagini. Nu îți poți imagina ce reguli stricte au. Sunt obligate sa între în toate cele 4 premier mandatory, încă 4 premier 5, și doua premier simple, cum e Connecticut Open asta de a început. Simona nu are decât un premier simplu pana acum, iar următoarele ar mai fi Kremlin Cup și Tokyo. Acum ea știe cum își face programul, dar nu îmi amintesc sa fi jucat la astea doua în ultimii ani. Prefera Wuhan, care e premier five, și Beijing - mandatory ca e… Mandatory. Toate top 10 sunt obligate sa participe la evenimente. Poate fi penalizata cu suspendare la următoarele turnee premier, și nu cred ca e bine sa le rateze. Nu știu dacă anul asta sau anul trecut, Caro chiar s-a plâns ca a fost obligata sa joace accidentata. E relativ nou regulamentul și nu ai de ales.

Și aici am citit pe undeva prin presa locală că Simona ”este nevoită” să participe și la Connecticut, doar că nu dădeau prea multe detalii, referindu-se numai la obligațiile impuse de sponsori.

Eu aș zice să n-o judecăm. Dincolo de zâmbetul ei de ieri, nu vreau să știu ce-avea în suflet. Tot Agassi a vorbit despre agonia de-a pierde o finală (mult mai dureros decât o semifinală), mai ales că a jucat pentru a treia oară finala de la Cincinnati și nu a câștigat.

Și să joci la nivelul ăla (viteza la serviciu în jur de 120km/h) îmi imaginez că e destul de obositor fizic, mai ales când ai câte 4 meciuri în 2 zile. Încaltea la unul din ele rețin că a avut fix 4 ore între partide - timp doar pentru a mânca ceva și pentru masaje.

Și meciul din semi a fost f f solicitant fizic și psihic, cu sabalenka. Aia da tare ca un bărbat și nu cred ca este foarte ușor pt corpul ei sa pareze toate loviturile alea. Plus ca o depășește la decibeli pe urlatoare, de aia e alintata vuvuzela. Nu știu dacă am citit în carte sau comenta cineva, dar, în tenis, f solicitanta este oprirea din fuga, mai mult decât alergatul în sine. Și, dacă ne gândim puțin, cam asa este. Cum o fi sa alergi câțiva metri, sa te oprești brusc, sa o iei în cealaltă direcție și tot asa vreo ora doua.

S-a retras Simona, evident.
Dar fi trebuit sa anunțe încă de ieri, chiar în timpul festivitatii de la Cincinnati, nu sa aștepte pana acum. Și nici nu s-a gândit măcar la diferența de fus orar, a dormit liniștită in timp ce noi de perpeleam de grija ei.

Un lucru firesc și normal.
Deși mi-aduc aminte că Navratilova și Becker o ciocăneau că a luat pauză prea lungă după RG :))) Nicicum nu-i bine.

Ei, merge relaxată la US Open (sper…), că acolo n-are nimic de apărat. Sloane, dimpotrivă, e cu presiune cât casa pe ea… că are de apărat titlul de anul trecut. Acestea fiind zise, dacă iese repede Prostapenko io-s mulțumită :smiley: