Tenis - de toate, pentru toti :)

Ta daaaa! Frumoasa surpriză :grin: :ok_hand:

Made in Romania?! :smile: Buna treaba. Are Nike-ul fabrica in Romania?

Chiar intreb serios pentru ca stiu ca made in China e baza.

Vietnamul e baza, nu China.
Interesant, pe harta lor oficiala nu apare Romania, ci numai Moldova. :thinking:
http://manufacturingmap.nikeinc.com/
Poate-s hand made.

Nu știu, dar uită-te cu atenție pe cutie, este personalizata cu data de naștere a Simonei, scorul din finala RG. Este despre Simona, ea este made in Ro.
Și pt @Travelerista :grin: :arrow_up:
Îmi place ce logo i-au creat.

Da, cu asta ne-am lamurit recent :smile:

Oh, n-am fost pe faza ca ati scris acum o ora doua. Ce mai veneam eu sa la luminez :joy:
Zi amețita la mine, zbârnâie telefonul în draci.

Pfff, iar rasism și sexism. Cum o critica cineva pe coana mare, cum se dau cu fundul de pământ ca rasism!!! Sexism!!

Doamne apara si pazeste, ce tzol poarta si asta! :fearful:

Oare astia la turneele astea mari nu ii lasa sa se uite in oglinda? Sau cand si cand mai fac si sponsorii cate o gluma si baga la inaintare pe cate una pe post de bufonul turneului?

Pantera e ținuta de la RG, dar stai sa o vezi și pe asta de acum, balerina cu 3 fuste, lebaduța de ea. Dar creație nush cine de la Vuitton for the one and only. Nu ii face nimic Nike fără voia ei, stai liniștită. Ce ma enervează este reacția asta după declarația celor de la RG, ca nu vor mai accepta astfel de echipamente. De unde atâta rasism și sexism?

La asta ma referam. La tzoalele de…balerina. Stiu ca aia era la RG, da credeam ca nu mai repeta episodul.

Nu mai bine ca aia de la wimbledon? Ia toata lumea in alb de sus pana jos si ciocul mic.

Plus ca ok, alora de la RG le explicase ca a ajutat-o costumul mulat, ca a ramas ea cu nu stiu ce probleme dupa sarcina si presiunea outfitului nu stiu in ce fel i-a ajutat. Dar astora de la US ce rahat le mai poate explica cand apare asa ca o Barbie cazuta in dizgratie? :fearful:

A tampit-o maternitatea…Parca era zdravana la cap sau ma rog, cat de cat zdravana. Nu imi amintesc sa mai fi vazut sau citit despre iesiri de genul asta.

Exact. Asta mi se pare exagerat, prea mult tam-tam pe tema mamiceniei. Zici ca nu a mai născut niciuna pana la ea.
Dar us open per total a devenit un show și e cam ultimul în ordinea preferințelor. Și asta fără nicio legătură ca a pierdut Halep, pur și simplu. Intrarea în arena a jucătorilor, cu mini interviu, cu lasere și muzici… Bleah. F tare m-a secat concertul de dinaintea meciului Serenei, pe cea mai mare arena, cu multe ore după începerea oficiala a turneului. Se auzea muzica pe toate terenurile unde oamenii chiar jucau. Cam de prost gust.

Pai chiar, la Wimbledon nu i-a mai trebuit costumație speciala sa nu facă cheaguri sau ce face ea?

Venus, la RG și AO, acum mai mulți ani.

Haterite mai sunteti :smile: :smile:

Nu stiu, mie tot mi se pare Serena ffff tare si ca om, si ca sportiv. E diva, intr-adevar. Pe de alta parte nu e diva degeaba. Cam are cu ce sa isi permita arogante si mofturi.
Cand ai 20+ grand-slams-uri castigate da, se bate designerul de la Vouitton sa iti deseneze costume fanteziste. Cand nu ai, te imbraci ca restul in aceeasi uniforma de la Nike, Adidas etc, de nu le deosebesti una de alta pe teren.

Si, eu tot nu pricep de ce e atat de agasant ca vorbeste despre mamicenie. Da, nu e prima care a nascut, da, nu e nici prima care a trecut prin probleme generate de sarcina/nastere.
Dar de ce sa nu vorbeasca? De ce sa nu se planga? Are o voce indeajuns de puternica si indeajuns de cunoscuta pe intreaga planeta incat sa mai ridice niste awarness.

Pt ca totul ar trebui sa fie despre tenis si atat, nu despre drama mamicilor jucatoare de tenis sau despre problemele femeilor din tenis.

Cum nu e ok sa fie vb despre PSD, la fel nu mi se pare chiar ok sa fie vb despre reproducere. Zic si eu, nah. Totusi un sport ar trebui sa fie un sport si atat, nu o modalitate sau un context de a promova anumite aspecte sociale, de a le aduce in atentia publicului sau chestii de genul asta.

Niciodata sportul nu este doar despre sport si atat. Nu cand ajungi la anumit nivel. Pe bune, de cand lumea si pamantul, sportivi cunoscuti se implica intr-o multime de proiecte si campanii.
Asta ca sa nu mai discutam despre rolul politic al sportului. De la olimpiade din perioada nazista pana la campionatul mondial al tatucului Putin.

Doar cateva exemple:

Deci, de ce Serena nu ar vorbi despre mamicenie? Mai ales cand Serena vine dintr-o tara care are prea putin respect pentru mame. E jale sa fii mama cu job in SUA. Si atunci da, mi se pare nu doar normal, dar sincer, mi se pare si obligatoriu sa deschida gura cat mai multe femei.

Pt ca este puțin disrespectful pt celelalte jucătoare sa se bata apa în piua la orice apariție a ei. Ok, a fost tratata corect, cu wild cards. Dar, dându-i-se și cap de serie, automat o jucătoare care-l merita și ea, l-a pierdut. Doar pt ca nu are 23 de slams și nu a fost în maternity leave, nu mi se pare ok. Vika nu a pupat cap de serie, și a făcut și ea copil și chiar a avut probleme mari cu cretinul ala. Dar cap de serie nu-mi amintesc sa fi pupat.
Asta este, cam mult tam tam pt o alegere personala, nu e ca și cum știm sigur ca a produs viitoarea stea wta care va câștiga 50 de slamuri. Numa in superhero o tin toți.
Și tot rămân la părerea mea ca nu a ridicat niciun awareness vorbind despre post partum feelings, depresie nici vorba. Depresia e cu diagnostic, cu medici, cu tratament!

In primul rand, cand esti atat de cunoscuta cum e ea, reusesti sa viralizezi un subiect si fara sa te chinui prea mult.
Da, chiar consider ca trebuie sa afle mai multa lumea ca sarcina si nasterea nu e chiar de basm. Si repet, mai ales in societatile occidentale unde mamele nu au luxul sa stea 2 ani acasa.

In al doilea rand, depresia si post-partumul nu inseamna ca musai trebuie sa ajungi la psihiatru si la pastile.
Si nu, chiar mi se pare total irelevant dc ea are reteta de xanax sau nu. Pe langa faptul ca pana la urma chiar nu stim noi ce se intampla in sufragerie ei si dc a ajuns la doctor sau nu. Chiar nu cred ca putem avea certitudinea asta.