Tura vura

Ce frumos @Samoa
Ce n-as da si eu sa ninga aici in loc de ploaia si vantul asta.

Eu m-am mai linistit un pic, ca tata s-a operat pe inima si totul a decurs foarte bine. Acum deja a inceput recuperarea. Ma duc o saptamana in Romania sa il vad. Si cu ocazia asta am aflat ca firma ne da 4 saptamani pe an concediu pt family care in cazul in care un membru apropiat al familiei este bolnav. Asa ca am aplicat, mi s-a aprobat si ma bucur ca nu imi scade din concediul de odihna care nu mai e asa mult.

La Lidl au calendare Advent pentru pisici :smile:

Sanatate tatalui @Hortensie! Foarte faina chestia cu concediul de apartinator si noi avem, dar nu stiu detalii si sper sa nu am nevoie sa aflu!

Vorbind despre concediu, mai am o saptamana din ala vechi, anul asta am avut liber 8 saptamani (concediu+ ore extra) si inca am 30 ore extra si 8 zile din concediu. La 1 ianuarie, primesc alte 6 saptamani si pana atunci mai fac inca cel putin 30 ore!
Adun ca un hamster, tare-mi place sa am posibilitatea sa iau liber (aproape) cand imi tuna mie!

Multumesc!

Valeu, cate zile de vacanta ai. Eu am 22 de zile mari si late. Nu simt ca ar fi de ajuns. Dar nici nu am avut vreodata mai multe.

36 zile avem, dupa 40 de ani. Aia mai tineri, au 30 de zile.

Am fost la magazin, mi-am luat un aranjament mic, pentru Crăciun. Miroase a brad! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Pai cine crezi ca a pus valiza la cala? Am luat-o special pe post de bagaj de mana. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se alegea de ea daca ar fi fost folosita la cala. Da-o incolo ca sunt capsele alea zici ca sunt pentru body-uri de bebelusi. Desi cred ca si alea trebuie sa tina bine.
Sufli peste ele si s-au deschis. Chiar rusinos.
Am bagat-o intr-o cutie, sa vina curierul sa o ia si sa se spele cu ea pe cap.

@Hortensie vai prin ce stres ai trecut!!! :disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved: Bine ca e totul pe calea cea buna acum!!
Ce faina faza cu zilele de concediu in caz de probleme in familie.

Eu am 20 de zile de concediu :smile: Nici in primul an de munca nu am avut 20 :smile:

Ia uitati-va cat e ceasul! Eu muncesc :cry:
Nimic, am vrut doar sa va fie mila de mine :frowning_face:

Buna ziua popor!

@Samoa dar ce se intampla de te-ai apucat sa prestezi munca asa tarziu?!

Domnule, nu mai pot cu oamenii delasatori. Nu mai pot efectiv. De ce, de ce trebuie sa dai mailuri peste mailuri peste mailuri ca sa ii impingi de la spate?! Si sa primesti oricum totul cu intarziere…pentru ca…why bother?!

abiaaaa astept vacanta!! :smile:

Pai e perioada aia nebuna si sefa mea a crezut ca momentul potrivit sa-mi buleasca planificarea, pentru 2 departamente. Mari! Cu 4 saptamani inainte de sfarsitul anului scolar…WTF! :roll_eyes:
Stam cam prost la capitolul spatiu, asa ca a “propus”, sa mute 9 specializari de postliceala, la o alta adresa.
Asta ar fi ok, dar imi foote cursurile de zi, tot pe specializare medicala, ca astea doua departamente, impart niste profesori. E una sa ai un prof la zi, sa lucreze joi dimineata cu un dep si dupa masa cu celalalt, fiind pe aceeasi adresa. Daca se muta, crezi ca vine ala fuga, la pranz, sa tina cursul aici? Nope! So, stau si astept si pana astept, bag tare cu cursurile pentru educatori si asistenti after- school si free time. Macar sa fiu gata, cu alte departamente, inainte sa vie urgia! :smile:

Ca veni vorba de vacanta, Gagicu, ieri:

" Te-am planificat pentru weekend-ul urmator, sa nu-ti faci program. Si sa ai costum de baie!"
Cica e surpriza, dar cat de greu poate fi sa ghicesti? Unde te duci cu costum de baie, in miezul iernii, un weekend? :joy::joy::wink::wink:
Ma fac si eu ca nu pricep, sa se bucure si el, ca-i mic si bleg!

Buna ziua!

Is racita ca un rahat! Cu chef de absolut nimic.
Am fost azi in sfarsit sa declar locul de parcare. Am gresit suprafata. In loc de 12 mp am scris 15,7 mp. NU stiu de unde am luat suprafata asta. Si nu stiu ce se face ca sa corectez. Da pe de alta parte ma gandesc ca nu poa sa fie foarte mult impozitul pe 3 mp nu?
Eram obosita, racita si ma hatanam de fric cand am facut asta… pana mea…
Si-s intr-un soi de depresie asa… da nu chiar depresie… am nevoie de un concediu pe malul marii. Imi imaginez ca mai am de asteptat… ca bani din pl de cerb de aur.

Sambata plecam la Galati. O sa luam bradutul sa il facem aici :d Si pe 22 vine sorelina bubulina :smiley:
Am cumparat canapea in alta ordine idei…

Aaa si sunt in urma cu predarile…

Zi faina va doresc :slight_smile:

Unde? Sunt curioasa ce locatie asa la indemana pentru facut o baie scurta ai :smiley:

Da, deci am reusit sa pierd zenul si rabdarea si m-am luat de englezoi. Luat e mult spus…ca daca ar cunoaste “luatul” romanesc, ar lesina cu clabuci la gura.

Ii zic gicule, realizezi ca ti-am trimis un mail acum 3 saptamani? Da. Realizezi ca in aceste 3 saptamani am facut follow-up de 6 ori si tu m-ai ignorat? yes, BUT… “nici un but, ce tre sa fac sa evitam situatiile astea pe viitor?”
Ca yes buuuuttt. Frate termina cu but-ul…zi-mi ce facem!!! Pentru ca suntem in criza de timp si pentru ca nu pot/nu vreau sa lucrez in stilul asta. Esti platit cu mii de lire ca sa oferi un serviciu.

In loc sa isi ceara scuze, Ok, apologies, voi incerca sa fiu mai prompt etc etc…care era problema lui!!! Ca simte animosity coming from me.
Ok, do you want to talk about your feelings??? because I don’t really care about your feelings, I’ve paid for a service and what you’re offering is not good enough".

Le-as baga fix in cur toata lenea si nesimtirea asta mascata cu vorbe dulci-false.

Pai e musai sa fie vreun spa, ca doar nu m-o duce sa ma balacesc in Marea Nordului, zic eu!
Si tre sa fie un spa pe aproape, ca a zis sa fiu gata vineri pe la pranz, deci nu ma duce in Mauritius! :smile:

Inca esti draguta, la faza cu " I feel animosity coming from you…" as fi raspuns " do you really? Good, because there’s lot of it! I feel that you are wasting my time and money! " :rage::rage:

Si vrei sa lesine englezul?!?! Chiar si asa, cu nervii tinut in frau cu lesa, cu agresivitatea data la minimul minimului si tot sunt absoluti SOCATI cand aud o plangere. Se blocheaza!!! Daca eram si mai agresiva chiar ca nu mai faceam nimic cu idiotul lenes.
Pur si simplu nu e in cultura lor sa se planga. Ceea ce e ok, acceptam. Presupun ca trebuie sa treaca prin niste crize serioase ca sa inteleaga valoarea banului si a muncii serioase.
Insa nu acceptam cand asta se intampla pe banii, timpul si taskurile mele.

Eu sunt pe pereti, la faze de-astea. Mi s-a dus buhul, ca de popa tuns!
Alaltaieri, o coana de la administratie, care bea cafea o ora/ zi (controlat de mine, pe ceas), cica n-are timp sa bage niste informatie in baza de date (clase, care-mi trebuie mie), ca e greu, ia mult, are prea mult de lucru.
S-a mai plans odata, acum vreo luna, atunci am lasat-o in pace. Acum i-am zis: " cu exceptia cazului in care esti absolut incompetenta dpdv digital, nu are avoie sa-ti ia mai mult de 30 sec/ fiecare clasa.
Daca renunti la 2 ore de cafea, intr-o saptamana, bagi toate clasele in baza de date. Toate, nu doar ale tale ci si ale colegelor de la alte departamente! "
Ieri s-a anuntat bolnava, nici azi n-am vazut-o!

Same here!!! Dar fac eforturi sa ponderez un pic revolta in fata nesimtirii. Ii vad ca hiperventileaza si mai rau ma enervez cand le vad consternarea.
Cum dracu sa fii tot tu consternat cand se ia clientul/seful de tine (DECENT dar e CRITICA nonetheless) nu pot sa pricep.
Asa ca prefer sa fac efortul sa fiu cat mai diplomata si sa ofer critica cat mai calm, punctual si DRAGUT! Asta pentru ca daca ajung in stadiul in care sa le aud pufniturile ofensate si sa le vad ochii dati peste cap, simt de-a binelea ca incep sa ma isterizez.

Fix cum povestesti de aia a ta cu cafeaua, fac si astia. Constant si la orice nivel! Si chiar ma lasa rece lenea si stilul lor. Problema este cand nu pot eu sa fac treaba pentru ca depind de cate un cercopitec din asta.

Eu imi duc steagul de javra, cu oarece mandrie! Cel mai probabil, nu-s cel mai popular personaj, dar nici nu-mi sufla nimeni in tocana, ca dracu i-a luat!
Eu nu critic, expun fapte, atat! Si eventual, ofer solutii, ca in cazul damesei pasionate de cafea.
Nene, de noi depind 3000 de oameni, care au si ei joabe si copii si probleme. Si noi suntem platiti sa livram un soi de siguranta, ca oamenii sa stie cand sa vina la scoala si cine le e profesor. Daca nu ne place si credem ca e prea solicitant, poate tre sa schimbam joaba, sa ne angajam la supermarket, sa punem produse pe rafturi si scapam de surmenaj, nu?

Asta fac si eu. Punctual + solutii. DAR, critica si animosity - n-auzi? Eu ii prezentam boului ff calm situatia si ceream un mail/om de back-up. Nene 3 saptamani ti-a luat sa raspunzi la un mail, ce facem ? pe cine pot contacta pe viitor in cazul in care tu vei vei ignora inboxul? Am un om care risca sa nu mai poata fi primit in UK!! Si tu ignori emailurile si telefoanele. Zi-mi ce facem…ca de platit noi platim…si platim bani grei.
Si in loc sa ofere niste scuze si un plan de back-up el incepuse sa discute ca simte animosity. Orice numai sa nu discutam despre cum rezolvam problema. Pentru ca asta ar fi inseamnat ca isi asuma incompetenta/nepasarea.

Ehh, gandesti asa daca esti constient de valoarea banilor si de faptul ca ti-ai asumat niste responsabilitati.

Per total aici e atitudinea “dupa mine potopul”. Fiind atat de multi oameni, companii si bogatie, ff putini isi duc treaba pana la capat cu responsabilitate si prea putini respecta clientul platitor.
Daca nu esti multumit si te isterizezi, chiar nu-i bai…banii oricum ti i-au luat, si dc esti nemultumit ce? mai gasim clienti. Are Londra peste, cacalaaaauuu.

Asta combinat cu faptul ca guvernul nu are nici un OPC si nu reglementeaza absolut deloc lucrurile, duce la o jungla din care scapa cine poate.

Am venit acasă și a început ploaia. Acum o să-mi fac un ceai bun, pun o muzică de focus și mă aștern pe treabă. Și dacă sunt fată muncitoare și nu intru să mă joc, mâine sunt gata cu planificarea educatorilor wehheee…

La mine e belea mare cu Assassins-ul vietii. Imi place atat de mult incat nu ma pot abtine sa nu iau telecomanda si seara. Si e belea mare ca ma culc tarziu, imi strica si programul de citit :smile:

La noi e inca soare si frumos :slight_smile: Am luat niste struguri. Decenti.

“sariti pe cozonaci, sariti pe sarmalute”. RIP