Tura vura

OOOh, RIP

Saraca, ce rau imi pare de ea! Sa odihneasca in pace!

Domne, zau ca unii sunt batuti in cap grav.
Am digi24 in urechi. Au sarit ca ulii pe Arsinel. Intrebare “ce cuvinte speciale aveti sa ne spuneti despre Stela Popescu?”
Vorba astuia “cum ma puteti intreba asa ceva?? ce cuvinte speciale sa spun eu acum despre Stela?!”
Se auzea clar ca omul mai avea putin sa planga si astia cu intrebari tampite dupa el. Mareeeee e gradina domnului!!

Buna dimineata!
Azi lucrez de-acasa, bravo mie, ca buna initiativa am avut! Si abia astept leneveala de weekend.

@Samoa te invidiez :slight_smile:

Pe mine ma doare capul de cand m-am trezit.

Din ciclul cu ce ma mai distrez la birou: uitati ce scrie o tanti intr-un CV cu care a aplicat pentru un job:

Personal profile:
I am a hardworking person also friendly to everyone because I look after my children.

Inca nu reusesc sa inteleg ideea. Dar cred ca mai trebuie sa beau niste cafea.

Mvai, mvai, mvai, care n-are copii si nu-ntelege… :joy:

Deci daca ai copii si ai si grija de ei, musai esti hardworking! Copiii sunt o sursa inepuizabila de muncanaibii… Spre exemplu, faci ordine intr-o camera, si-n 5 minute zici ca a trecut uraganul Ivan p-acolo, si o iei de la capat si dupa alte 5 minute dezastrul e la loc. Eu as mai fi adaugat si multitasking, si tough investigator and negotiator si tolerance for drudgery, candidata pentru job e modesta, dar pana la urma si asta e o calitate.

Iar “friendly to everyone” e si-aia simplu de explicat. Luam doua exemple clasice. Alti parinti care-ti sunt antipatici dar pe care ii accepti pentru ca progeniturile se joaca cu drag impreuna. Sau vecina de dedesubt, cu care in conditii normale n-ai avea nicio chemare sa socializezi, dar la cat se joaca aia mici cu mingea pe parchet, taraie scaune pe gresie sau tipa ca dezaxatii in miez noapte ca ei vor sa bea apa din pahar si tu le-ai lasat in sticla, tre sa fii friendly ca n-ai incotro.

Inteleg eu ce spui tu, insa doar pentru ca ai copii/ai grija de copii nu inseamna ca iti dezvolti by default toate aceste skilluri.
Sunt si mame lenese care stau cu tigara in coltul gurii in timp ce plodul e in tarc. Sunt si parinti total neinteresati de socializare cu alti parinti sau chiar cu propriul copil etc.

Asa ca nu, faptul ca imi insiri diverse skilluri si apoi bagi “because I have children” nu e demn sa imi ofere incredere in tine.
Pana la copii nu erai nici hardworking si nici prietenoasa? :smile: :smile:

Fara copii nu stiu ce inseamna munca grea? Fara copii nu stiu sa fiu prietenoasa si sa socializez? Chiar asa sa fie?

E, ma amuzam si eu… :wink:

Capisco :wink: ma gandeam eu asa, la modul serios, daca nu cumva asta a fost si ideea tipei de a scris asta :smile: sa demonstreze skillurile prin prezenta copilului :smile:

Doamneeeee si cate mame dezorganizate, lenese si nesociabile am vazut :smile:

Vai abia astept sa se termine ziua. Si pare atat de lungaaaaaa…precum pomana tiganeasca.

as vrea sa cumpar un kindle paperwhite pt ca e acum in sale
in mod normal citesc pe tableta, dar ma deranjeaza cand e in lumina pt ca nu se vede cum trebuie
si mai tre’ sa-i si incarc bateria mereu
tot citesc reviewuri pe net si nu pot s ama decid
help please :slight_smile:

si io ma studiam din aceleasi motive:) cat l-ai gasit cel mai ieftin?

e pe amazon.ca 99
m-am apucat sa citesc reviewurile negative si nu stiu ce sa zic
toata lumea e suparata ca nu accepta e-pub si deci nu pot lua carti de la librariile de aici
asta nu e ceva ce ma framanta pe mine
mai studiez

citisem si asta:

nu ma deranjeaza ca trebuie sa convertesc cartile
sunt programme free pt asta
totul e sa pot sa-mi incarc cartile din calculator
cu vechea tableta am probleme pt ca nu o mai vede din cauza de drivere lipsa banuiesc si atunci tre’ sa trimit cartile pe mail si tot asa, e cam peste mana

@snowdrop eu am voyage-ul. Imi place de mor ca luminozitatea se schimba automat in functie de cat de intuneric/lumina este unde citesti.
Asa ca noaptea cand citesc pe intuneric e o placere pentru ochi.

Si apropo de Black Friday - :smile: binenteles ca mi-am cumparat ce era mai scump si mai important fix inainte de reduceri.
Evident: reduceri la Levis 30% - io dadui pretul intreg ca asa sunt de desteapta uneori de bubui. :smile: Trimph-ul si ala ma spameaza cu reduceri :))) si acolo am platit pret intreg. E bine, ma pricep de nu mai pot la economii si pragmatism financiar :smile:

asta nu e inca in sale :smiley:
m-a tentat pretul la paperwhite, de aia am inceput sa studiez problema
altfel as fi stat linistita cu tableta mea pe care tre’ sa o incarc mereu :)))))

eu citesc pe ipad si telefon ca am avut un kobo vechi care a murit.

pana acum sunt fan google la tablete, de la ei mi-am luat ce am acum
colocatarul e cu I-pad, pe mine au ajuns sa ma enerveze astia de la apple nu stiu de ce, la inceputuri am fost fan :)))
de pe telefon nu pot citi, sunt prea chioara cred :))

nu cred ca am returnat vreodata ce am cumparat, dar in toate e un inceput :)))
cred ca am sa o iau, dar daca nu ma satisfice o returnez
sunt f. confuza :)))