Tura vura

@snowdrop gata? Primesti cu colindul? :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: Tare mandru si frumos este :heart_eyes::heart_eyes:
Abia astept sa ne luam si noi brad.

m-am simtit in urma rau :)))))
au aparut prin case impodobiti de o gramada de vreme, dar de plastic
sambata am zis sa plecam prin magazine sa vedem daca gasim si d’astia
cred ca abia ii adusesera, a fost super proaspat
a “baut” o gramada de apa deja, asa ca se anunta ca o sa tina mult si bine
mai ales ca il tin in conditii racoroase in casa :)))
I-am gasit o pozitie noua, mai buna decat anii trecuti
animelele il ignora cu success :))))
afara insa nu am reusit sa scoatem decat 2 reni, ma simt complet depasita de vecini :))))

Miroase? :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Suuuper, mi-ai dat avant sa-l facem si noi pe al nostru in weekendul viitor.
Al nostru e de plastic, inca nu m-am lamurit daca e eco au ba, unii zic ca da pt ca nu aduc pui adevarat in casa, altii zic ca ba, ca plastic bla bla, dar e frumusel si abia astept sa-l facem.

daaaaaaa, miroase ca in padure :slight_smile:

Stii tu cum e cu gura lumii :wink: Important este sa va placa voua si sa aveti liniste si sanatate ca sa va bucurati de sarbatori si unii de altii :wink:
Restul…e dupa gust, chef si cum te taie capul personal.

Stai asa ca acum incepe harmalaia: aia cu natural ca de ce au natural, altii ca de ce plastic. Ai zice ca avem cam mult timp liber, de belim ochii atat atenti la ce fac alti oameni straini.

@snowdrop asa, asa!!! Mirosul ala…e fericire pura :heart_eyes::heart_eyes:

In copilarie tot unul de plastic aveam, unul din ala, pain in the ass, trebuia sa-i montezi ramurica cu ramurica dar era fun pt mine pe vremea aia si in final iesea foarte frumos. Asta de acum se monteaza creanga cu creanga, numerotate pe dimensiuni, copiii mi le dau la mana si-mi spun ce nr au pe ele, in 5 minute e gata de decorat.

In Romania aveam de plastic in ultimii 5 ani
imi placea f. mult, arata f natural, avea prinse in el conuri de brad adevarat si niste crengute subtiri
doar ca nu miroasea
aici insa am luat din prima adevarat
m-a convins colocatarul, a dus ceva munca de lamurire
cand simt mirosul din casa nu mai zic nimic :)))

Pai si eu as lua natural, problema e ca iar suntem singuri de sarbatori, iar eu nu ma vad venind acasa cu bradul in spate. Plus ca nu stiu in ce suport sa-l pun si cum, asa ca merg pe varianta comoda si sigura :)))))))
Cand e vorba de detalii d’astea tehnice, sunt f f neindemanatica.

Uite asta e o faza pentru care imi place aici de mor: copacii vin direct cu suport. O sa fac poza cand il cumpar. Simplu, curat, scurt si la obiect.
Pentru ca da, in Bucuresti era un chin cu bradul. Vesnic trebuia cioplit, vesnic nu intra in suport, vesnic se balanganea si trebuia sa gasesti solutii sa stea drept :smile:
Tot sa nu te plictisesti :smile:

suportul e din ala in care poti sa pui apa sau e unul simplu?
e mare diferenta cand ai un support cu apa, mai ales daca vrei sa tii bradul mai mult timp
am invatat smecheria asta in ultimii ani
cum ajungem cu el acasa ii mai taiem o bucata din trunchi si imediat il bagam in apa
bodogane un pic colocatarul, dar chiar merita efortul

Vai ce frumos e!!! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

E super fain si gras! ai luat Fraser Fir?:santa: sa vina incarcat!

este simplu, din lemn.

am luat de la home depot de 54
mai aveau de 64, dar erau prea mari
nu stiu daca e din ala, nu e foarte argintiu, doar o idee
e super des intr-adevar, eu daca as fi pisica m-as sui in el :))))

ala are mirosul f puternic

Povesteam saptamana trecuta de un dobitoc care nu si-a facut treaba, caruia i-am spus ca nu si-a facut treaba si caruia i-am pus in vedere sa gaseasca niste solutii pentru ca nah…am semnat si am platit un contract de servicii.
Eh, el in loc sa isi ceara scuze si sa imi ofere niste planuri concrete de imbunatatire a situatiei a preferat sa imi arate ca e ofensat, spunandu-mi ca simte a slight animosity coming from me.

Ehh, imbecilul loveste din nou, GRAV! Documente trimise acum doua luni, documente aprobate. Documente retrimise saptamana trecuta (pentru ca stiu deja cu cine am de-a face prefer sa fiu cicalitoare si sa verific de 100 de ori) pe care din nou imbecilul si-a dat aprobarea: YES, yes, PERFECT!!!
Maine documentele trebuie trimise la guvern pentru ca altfel pierzi niste bani si intri in niste probleme birocratice si alte cele, enorm de mari.

Ce mail primesc eu acum o jumatate de ora??? De la imbecil: sa imi zica ca ar avea nevoie de o alta scrisoare de la banca si ce bine ar fi daca ar avea-o maine la el la birou.
Nici mama bancii nu mai face nimic, acum la ora asta - in Londra!!! unde iti trebuie programare pentru orice!!! Si chiar daca banca ar fi fff flexibila…cam ce curier/posta livreaza chestii de seara pana a doua zi de dimineata???
Si de ce a trebuit sa ajungem in criza asta cand imbecilul a avut totul de acum doua luni?!??!?

Sa nu il sun eu acum si sa il rog sa imi povesteasca cum e cu animozitatea??? si cum e cu incompetenta??? Sa nu va imaginati ca am primit vreo scuza sau ca s-a vazut macar o apasare cat de mica pentru ca am ajuns in criza asta…multumita lui. Nope.

Dar, sa ne concentram pe brad :smiley: Voi de unde va cumparati globuri si alte cele pentru decorat care sa fie faine dar sa nici nu coste o avere?

Chiar asa! :smile:
Eu o sa iau din magazine de-astea fara staif. Nu ma arunc la pictate manual si alte fineturi de genul asta. Daca insa, gasesc vreun targulet de-ala de Craciun si e vreun glob mai interesant, cumpar si de-acolo.

Cand ne-am mutat aici, evident ca nu aveam nici un glob. Nu am considerat ca merita sa stau sa le pun si pe astea la pachet.
Am avut mare noroc: fix pe 24 cand am apucat sa cumparam bradul, am gasit reducere la globuri la o taraba. Chinezarii :smile: dar pret bun si si-au facut treaba bine :smile:
Insa ma gandeam ca as comanda si unele mai frumusele anul asta.

Ikea?

http://www.ikea.com/ro/ro/search/?query=+Decoraţiune+globuri