Tura vura

asta e ce am gasit in telefon
cu prima ocazie incerc unele mai fotogenice, dar sper sa fie o ocazie mai departata
sunt disparuti de prin toamna, dar nu-mi fac grija ca se intorc ei ;)))

Ce obraznicaturi frumoase :heart_eyes::heart_eyes::hugs::hugs::hugs:

sa vezi ce draguti sunt cand tre’ sa faca pui si vor sa se aciueze pe langa casa omului :))))
si dupa aia cand ii auzi tropaind pe acoperis si certandu-se
f. draguti :)))

Intr-un an la niste prieteni , o familie ratoneasca , si-a facut domiciliul sub deck. Seara ii vedeai cum pleaca la plimbare , cred ca mama si dupa ea 3 pui , dadeau ture bine merci. Am banuiala ca se si vorbisera cu catelul si pisica casei…
In primul an de Canada m-am imprietenit cu veveritele. Le dadeam peanuts d-alea in coaja, la un moment dat un preten le-a pus plasa cu peanuts agatata in copac si noi ne uitam ca la show…a venit una si-a umplu falcile, a plecat, alta la fel…se duc isi ascund proviziile si apoi vin napoi…surpriza este ca una bucata veverita mai smechera, a decis ca ea vrea plasa cu totul ceea ce a si facut! atata a frecat-o pana a dat-o jos si apoi si-a tarat-o la ascunzatoarea ei…

eu am showuri cu ei in fiecare primavera, incearca de zor sa intre sub scara care leaga deckul de dormitor si sa nasca acolo
am tot acoperit cu scanduri, dar sunt insistenti si trag de ele
cu veveritele sunt prietena buna iarna … le hranesc de zor
mi-e mila cand la vad vai de capul lor cum cauta de mancare
in restul timpului ne ciondanim insa, pentru ca animalele casei stau pe deck si le alearga de zor
am impresia ca chiar le place :)))
puii de veverita cand sunt maricei, dar inca nu au invatat cum e cu frica de restul lumii sunt tare simpatici, aproape ca s-ar juca cu pisicile, mai ales cu cea mica

Băi, scuze că râd când tu probabil i-ai suci gâtul papagalului, dar pe bune că mă-mprăștii de râs :joy::joy::joy::joy::joy: Slight animosity, you don’t say??

Avem și noi unul la job care s-a plâns de-o colegă, chipurile aia nu face toată ziua decât să-l ”kritisieren” pe el. Am rămas paf, atâta elocință… :)))

Ce-ai rezolvat în final?

Buna dimineata!

Si mie imi place cu brad natural, dar tre sa recunosc ca am renuntat la el de lene. Lasa atatia tepi din aia de adunam 2 luni dupa ce il strangeam.
Acum imi cumpar crengi de brad pentru miros, si e grozav!
Petreceri de craciun aveti?
La noi initial a fost programata pe 8 dec. Si acum au mutat-o pe 12 dec. la GIURGIU. Cu cei de la hala. De la 16-24.
Nu prea imi vine sa ma duc. Ideea sa fiu legata de cineva ca sa pot sa plec de acolo ma face cu capul. Cred ca o sa zic pas. Ma duci pe mine la draq in praznic sa mananc si sa beau ceva. SI sa nu pot sa plec acasa daca mi se face rau sau imi faceti voi scarba!
Au venit fetili. Ma duc la o tigara! :smiley:
Zi buna!

Neata!
Eu vreau brad, de care-o fi, numai sa fie! Ala mic al meu, n-a ajuns. m-am uitat pe site si cica timpul de livrare e intre 1 si 30 de zile :astonished: :crazy_face:
Am trimis si-un mail, dar nu rapsunde nimeni, cred ca o tai prin oras sa vad daca gasesc ceva.

In 20 de minute, teleconferinta cu suportul unuia din providerii nostri. Suport care alege sa ia vacanta cu o zi inainte de incheierea semestrului. Anul trecut, chiar inainte de Craciun, nu mergea mantocaria, suportul era in vacanta. Am dat google, pe o muiere de munceste acolo, i-am gasit adresa si nr de telefon si am sunat-o acasa. Cica “pai eu nu sunt la serviciu”. Pai stiu, madam, dar eu sunt si ne-ati lasat in aer, ca se futu butonu’, iar elevii nostri tre sa stie ce se petrece inainte sa ti se incheie matale, vacanta de Craciun! Si nici macar n-au avut bunul simt sa ne anunte, macar la ei pe site, daca nu cu un mail!
Cred ca la pranz plec sa lucrez de-acasa!

pana la Paste il primesti :smile: vine iepurasul cu cadouri sub brad in ritmul asta!

Am rezolvat ca am bagat in actiune tot biroul, am scos la inaintare toata persuasiunea si dragalasenia de care pot da dovada si din fericire am reusit sa infrang sistemul si sa rezolv toata criza in timp util. Eu/noi astia care am platit.
Boul mi-a dat mail sa imi multumeasca pentru organizarea prompta de care am dat dovada. Pai sigur ca de asta tu esti platit cu mii de lire, ca sa albim si sa muncim tot noi. E ok.

Pai ff bine ca razi :smile: Este intr-adevar de ras cand vezi inocenta asta nesimtita.
Dar de cele mai multe ori eu sunt fix asa:

Aoleu ce faini sunt! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Bine ca nu stau acolo, ca ma umpleam de ratoni pe langa pisici, evident! :grin:

Anul asta fac Elf on the shelf cu fii-miu. Nu am cumparat jocul original ci o varianta mai ieftina, un elf verde, pe care il agat prin casa in diverse pozitii. Noaptea, dumnealui merge si raporteaza la Mos daca fii-miu e cuminte sau nu, apoi se aseaza in alt loc. La inceput am crezut ca fii-miu nu da doi bani pe el, dar intr-o zi , cand am uitat sa ii schimb pozitia, fii-miu m-a anuntat ca Elf-ul nu s-a miscat, proababil ca nu a mai plecat, iar intr-o alta zi nu il mai gasea prin casa, il pusesem dupa perdea :)) Nah! Mi-am facut singura de lucru, acu nu pot adormi pana nu mut panarama de papusa.

Hai recunoaste ca e o metoda sa il santajezi pe pusti sa fie cuminte :smile: :smile:

La multi ani si petrecere frumoasa de Sf Andrei celor care au motive de petrecarit! :slight_smile:

Frig, frig bine! Hai ca poate avem noroc si de ceva zapada anul asta! :slight_smile:

Nici cel mai mic chef nu am de birou. Ii mai sun si pe ai mei de dimineata si aflu, cu suflet verde invidie, ca se sta acasa si azi si maine. Bravoooooo!!! Ce va mai merge :smile: :smile: :smile:

Iete ca l-au descoperit si pe angajatul care face constant show in DLR :smile: :smile:
De fiecare data cand il prind pe tura si e in forma omul, se lasa cu hohote de ras in tot trenul :smile:

Si mai este un tip (50+) care tot asa se simte creativ dar ala spune povesti amuzante despre fiecare statie (cred ca multe inventate) si face glumite.

Buna dimineata!
Am inceput cu sedinta, la ora 8:30. Frate, sa ma bati, nu pot pricepe cum unii oameni isi imagineaza ca aia e o ora potrivita pentru sedinte! En fin, acum astept sa intru in alta, peste 20 min. Mai lucrez la sulivara! Stam la taclale, ca treaba se face singura! :roll_eyes:

Am cosmetica la 15:45 si dupa aia vin acasa, ma schimb in viteza si tre sa ma duc la o cina, cu un coleg care iese la pensie, cica sa ne luam ramas bun. Nu stiu de ce ne kkm pe noi, ca asta iese in pensie ca manager de curs, dar ramane ca profesor, part time. Dar nah…sa mananca si gura lui, o cina moka! :smile:
Maine e vineri! Doamne multam, ca eu innebunesc daca mai vad oameni ca intra peste mine, sa le zic, ba una, ba alta!

Si azi e joi :smile: :smile: pour le connaisseurs

Hai ca putem razbate! :smile:

Frigul asta de afara (doar 3 grade sa nu ne impacientam) mi-a facut pofta de un vin fiert bun…dar insotit de zapada si ger!! Ger din ala serios :smile:

NINGEEEEEE!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

si gata si cu singura ninsoare din an :smile: :smile: Macar mi-am bucurat ochiul cu niste fulgi :slight_smile:

Iti recomad glögg. Il gasesti sub numele de mulled wine, fie il faci tu acasa, fie il cumperi gata facut. Dupa parera mea, vinul fiert e vax albina pe langa asta! Vezi daca gasesti si baga o incercare.

Ne facem noi acasa un vin fiert de intri in coma alcoolica :smile:
Am si cumparat din oras ce zici…dar nu am nimerit niciodata vreun pahar care sa ma dea pe spate.

In orice caz, trebuie sa fie ff frig ca sa intre.

Deloc nu mai am rabdare sa frec exceluri.