Tura vura

A murit fostul rege.

@ChickyG Same here :smile: am un chef de sarbatori ciudat de mare :smile:

Si io si io! Fac unghii rosii cu glitter, nu cu sidef, da? Glitter pe bune!
Bradutul, comandat pe alt site, n-a ajuns, maine ii sun. Ce bulangii! :frowning_face:

Cu fiecare zi care trece, sunt intr-o tot mai mare criza de timp :thinking:
Cred ca anul asta o sa comandam si noi bradul. Sa vedem.

Lunga zi a mai fost. lungaaaaaa. :smiley:
Macar sa avem o seara linistita :slight_smile: cu sau fara sclipici :smile:

pt @Daria , sa nu mai ai problema asta si la anul :joy:

doresc sa targui un irigator (dus) bucal. ma tenteaza cele gen So Wash, fara alimentare electrica, cu conectare directa la robinet, asta dupa ce ani de zile am cochetat cu ideea de irigator electric.

are cineva? cum se impaca cu el? ma refer la oricare dintre variante.

Buna dimineata! E miercuri, saptamana asta n-am muncit nimic. Azi lucrez de-acasa si va jur ca am un spor…ca pe gheata! :roll_eyes:
Ok, treaba e probabil asa si din cauza ca fostul meu coleg, de la un fost loc de munca (tipul gay, de care unele din voi ati mai auzit), e acum director si m-a invitat sa aplic pentru o joaba la ei. Tot planificare, dar la scara mai mare, intr-o organizatie relativ noua, dupa ce o multime de angajati s-au carabanit de-acolo. No, eu cu tipul ala, am lucrat minunat si chiar daca am avut zile crancene, am ras de probleme si le-am rezolvat, desi la sfarsitul zilei, amandoi aveam priviri sticloase si pierdute. Dar facem o echipa, rupere!
E totusi cam devreme sa caut altceva, nu credeti? Muncesc aici de un an si 7 luni…cam subtirel, nu?
Colega mea, cu care obisnuiesc sa pranzesc, mi-a povestit niste chestii destul de grozave, adica e vorba de personal conflictiv (personal pe care eu ar trebui sa-l sefesc), rezistenta la schimbari, etc. Cam ca la actuala joaba :smile:
No, de doua saptamani, de cand tipul mi-a zis sa aplic, sunt cam bleaga, nu prea reusesc sa-mi adun gandurile si nu resuesc sa ma decid, daca sa aplic sau nu. Ultima zi e 12 decembrie!
Un mare avantaj, daca as avea joaba aia, ar fi ca e la 7-8 minute, mers pe jos, iar aia nu e putin lucru :smiley:
Meh…ma pun sa muncesc ceva, nu ma mai gandesc acolo.

Aham…ce simpatica esti :yum::yum::smile: Mai nasol cu lipsa de spatiu in orasul asta, ca in rest ideea nu e chiar rea :smile:

Depinde de cultura, de companie, de tara. Daca ai fi aici, ti-as zice ca 1 an si 7 luni arata chiar o prea mare fidelitate :smile:
Acum insa, nu stiu cum stau lucrurile la tine. Dar eu chiar nu mi-as face probleme din cauza asta. S-au cam dus vremurile in care trebuia sa stai ani de zile intr-o companie ca sa ai un CV strong.

Deci, fa cum simti :wink: Si in fond, te costa ceva sa aplici si eventual sa iei decizia finala cand ai oferta-n mana?

+1 Exact la asta m-am gandit si eu, aplica mai intai, apoi vezi ce faci.

Daria, cultura mea e cam asa, maxim 3 ani la un loc de munca, dar am colegi car elucreaza de 25 de ani in acelasi loc :astonished:
Mi-e cam lene sa bijuteresc la CV si sa trimit mailuri si mesaje pe la oameni care pot da referinte despre mine. Am o saptamana la dispozitie, o sa fac chestia asta in weekend.
Pana atunci, o sa halesc niste portocale si am pun serios pe munca!
Multumesc pentru raspunsuri, oricum, e bine sa mai primesti cate un sut :smile:

io lucrez de 14 in acelasi loc :grin:

acum sincer, pe mine nu ma deranjeaza si nu am target de petrecut la un anumit loc de munca. e drept, depinde si de domeniu. sansele mele sa ma plafonez sunt minime spre inexistente :joy:, asta in caz ca asta e motivul pt care ai ca tinta schimbat locul de munca la maxim 3 ani. altfel nu vad de ce as schimba locul de munca daca evoluez, nu ma plafonez, imi place ce fac etc etc

nici invers nu mi se pare ca daca la un loc de munca ai stat doar 1 an e de ceva dubios. da, devine dubios daca ai stat cate 1 an la 10 locuri de munca :grin:

Perfect de acord cu Queen, eu-s de 15 in acelasi loc. Ne-au invartit si ras-invartit, impreunat cu alte firme, despartit, iar cu altele, am avut nu stiu cati sefi, s-a schimbat si numele firmei de cateva ori, e parca as fi lucrat la cel putin 5 firme. Si de plafonat nada, ramane totul interesant si in continua schimbare.
Si apropo de schimbare, m-am procopsit cu 3 oameni un UK :roll_eyes::joy: Pe care-i cunosc numai dupa nume si cu care am avut minimal de-a face pana acum. Trebuie sa ma duc sa-i vizitez, sa ma introduc :smile: (vorba lor) si sa vad macar asa, la suprafata, ce pot. Pana acum mi-au raspuns toti foarte repede la toate e-mailurile, sper sa percuteze si de-acum inainte. :pray:

Buna dimineata.
Eu mai putin activa, dar sunt cu ochii pe voi :slight_smile:
Dupa cum v-am zis a venit taica-miu la mine sa facem niscaiva mobila. Treaba merge bine, dar ma trezesc la 5 jumate in fiecare zi ca sa pot sa ajung la 4 acasa, dupa care bag pana pe la 7, 7 jumate ajutor de caine lup la mobila, dupa care fac ceva de mancare ( ca n u merge cu taica-miu cu mancam ce avem prin frigider) dupa care pic moarta si o iau de la capat a 2-a zi. Am zis ca o sa mearga mai usor, dar nu e chiar asa. M-am inselat :smiley: O sa fiu un zombie real pana terminam cu asta.
Io nu reusesc sa intru deloc in spiritul sarbatorilor. Nu stiu de ce. Poate din cauza ca nu mi-am mai gasit globurile la Galati. Cred ca le-am pus intr o debara de casa scarii si au fost “imprumutate”. Erau asa de multe si de frumoase. Si sunt atat de obosita ca nu am chef sa cumpar altele. Nici curat in casa nu am timp sa fac. Ca sa nu mai spun ca nici cu banii nu stau bine.
Dar in afara de asta sunt cum nu se poate mai bine! Mereu am fost!

@Samoa Si io zic sa aplici si te hotarasti tu. 7-8 min pe jos is grozave!!!

Zi buna sa aveti!

Eu am lucrat in domenii diferite, de la turism, la cursuri IKT, acum la planificare. Dar nu am simtit niciodata ca gata, de-aici vreau sa ies la pensie! Si eu nu sunt omul care se adapteaza la schimbari, eu sunt omul care face schimbari. La actualul loc de munca, sefesc un proiect mamut, pentru care am luptat cu balaurii, aproape un an de zile :smile:
Si pana sa-l pun in miscare, am avut o energie de speriat.Ei, cum l-am implementat, mi-a pierit entuziasmul. Daca nu am batalii de dus, nu mai e interesant.
Nu stiu la ce va referiti cu evoluatul. Pe scara ierarhica? Dpdv al cunostintelor in domeniu? Mie mi se par etape normale, indiferent ca stai, sau pleci la alt loc de munca.

@albinuza, lucrul fain, incet se face. Si o sa ai o dispozitie mai buna, cand mobila o sa fie gata si o sa stai in casuta ta, facuta cum vrei tu, cu manutele alea doua!

Am revenit de pe meleaguri romanesti unde am fost rasfatata, ca de obicei. M-am incarcat cu energie de la toti prietenii si de la familie :heart:

Mi-am cumparat un fond de ten din aeroport de pe Otopeni si cand am ajuns la destinatie am uitat punga in toaleta din aeroport. M-am intors dar bineinteles ca nu l-am mai gasit. Am intrebat si la lost and found. Dar cine ar mai da inapoi un fond de ten estee lauder sigilat dupa ce l-a gasit? Ma oftic.

Ca sa imi mai treaca ciuda, am mancat o gofra cu capsuni.

@Hortensie, ai fost fata salon. Eu ma imbatam si faceam scandal, de ciuda! :smile:
Lasa, aia sa-ti fie cea mai mare pierdere, pentru restul vietii!

Mi-a venit bradutul, ma duc sa-l iau, cand scap din gherla asta! Am avut o caruta de draci, rectorii sunt de kitsch, va ziceam ca am implementat o noua metoda de lucru, adica incepem sa lucram cu ea din ianuarie. Profesorii nu au fost informati! :astonished:
Decizia s-a luat in mai, anul asta, am zis sa aiba un semestru sa obisnuiasca personalul, cu ideea si noul mod de lucru. Cand am pomenit niste chestii unei profesoare, mi-a zis ca vorbesc cripatat. Am facut sondaj printre profesori, nimeni nu stia nimic. Rectorul m-a invitat sa iau parte la sedinta lor si sa le explic ce si cum. Pe 18 decembrie. Adica le dai oamenilor 4 ZILE sa se invete cu un nou sistem de lucru! :crazy_face:
Sa vezi scandalul dracului, ce iese!

Uăi, ce-ați tăcut toate, eh? Mai luați bre, o pauză, nu lăsați forumul de izbeliște!
Azi muncesc de-acasă, am companie plăcută

Si muzica potrivita

Nu ca asta mi-ar da mai mult spor, dar macar ma simt eu bine :smiley:
Mi-e foame de lesin, cu ocazia asta imi pup manusitele, de gospodina ce sunt, ca am mancare gatita, congelata. Cod cu spanac, miam!

Am amutit pentru ca am la treaba de nu-mi vad capul si nervii sunt in cele mai mari pioneze.

Tot ce pot sa spun este ca abia astept sa vina weekendul.
Ieri am lucrat de acasa dar nici sa mor nu am avut timp.

@Samoa fain rau bradutul :slight_smile:

Same here! Ieri am fost pe muchie, putin a lispit sa plec despletita cu privire crancena, pe coridoare, sa omor pe cineva cu creionul!
Nu astept weekend-ul, ca o sa lucrez, sunt la jumatate cu planificarea, luni tre sa fiu gata! Nivelul stresului a parasit galaxia noastra! :tired_face:

Ohh daaa!! Eu am depasit muchia aia miercuri, cand dupa o ora de frecus absolut tampit si total irelevant, am cedat nervos si am inceput sa dau ca-n elefant. Calm dar cu argumente pana cand au iesit la iveala niste minciuni si exagerari. Moment in care omul a intrat defensiva…ca stii cum e, cea mai buna arma de aparare e atacul.
Ehh, cand am vazut si voce ridicata la mine, cred ca nu vrei sa stii cum s-au pus plamanii de romanca la munca.
Pe urma mi-a parut rau, dar frate…nu depasi o anumita limita ca nu, chiar nu am nervi. Iar cocosisme de mascul frustrat…nu halim.