Un pic de exerciţiu fizic

Madam, te rog important sa nu ma supraestimezi :smile:
Nu sunt impatimita de alergat si la cum ma stiu e putin probabil sa mi se deschida pofte pt cine stie ce sporturi. La mine treaba e simpla: sunt o putoare si in principiu urasc sportul, dar sunt de acord ca miscarea este esentiala si beneficiile le vezi in timp (ca de altfel si pagubele rezultate din refuzul de a face sport).

Asa ca incerc sa imbin si eu cum pot diferite activitati sportive cu lenea si cu relatia mea nu foarte cordiala cu sportul in general. De cand mi-am pus mintea si am vazut cum e treaba cu dobandirea rezistentei fizice in timp, am zis ca ok, o varianta ar fi sa imi gasesc chestii care imi plac cat de cat si sa ies din zona mea de confort pagubos. Nu ma pot lauda cu mare lucru: aquagym, alergat, ocazional workouturi de pe fitnessblender.com facute acasa, acum acel pilates reformer, poate si ceva ore de dans si ma bate gandul sa invat sa inot. In orice caz sunt la ani lumina de ce prestezi tu :joy:

Ah,nu te supraestimez, dar daca ma gandesc ca acum vreo 3 ani, nici prin cap nu-ti trecea sa te-apuci de alergat, pot sa spun ca s-au petrecut niste schimbari. Substantiale :smile:
Apoi nu trebuie sa vrei tu, ca o sa ceara organismul, pentru ca senzatia de bine, data de sport, da dependenta. Si nu trebuie sa faci bootcamp, sau sa alergi juma de maraton, ca sa te numesti alergator. Ai inceput cu intervale de juma de minut si ai ajuns la 20 de min.
Daaaaaaar, daca te tii, o sa alergi juma de ceas, apoi cand o sa observi ca inca nu iese viata din tine, dupa 30 min, o sa adaugi 1,2,3,5 minute si tot asa.
Ceea ce faci e foarte, foarte bine, incepi cu pasi marunti, construiesti sanatos, nu arzand etape, cu risc de accident.
Tine-o tot asa, cu “lene”, e perfect :grin:

am fost la acel pilates reformer. ma gandesc ca asa tre sa se fi simtit si horea, closca si crisan cand au fost trasi pe roata :smile:

in ideea ca poate ma simt mai bine am bagat si o sesiune de masaj cu fata cu care colaborez io. m-a framantat si aia de nu mi-a mai trebuit nimic.

acum zac!

PS: sub influenta unor forte necunoscute, dupa ce am iesit din camera de tortura am mai platit 3 intrari, pt urmatoarele 3 miercuri, ca momentan doar miercurea au reformerul vietii la ore de seara. wish me luck! :joy:

Join the club! :joy::joy:

@Queen ce tare e reformerul ala, te invidiez.
Eu am inceput sa alerg cam la doua zile, alternativ, cu fii-miu, care de obicei bicicleste si cu o prietena. Si unul si celalalt incearca sa amane, dar nu ma las, stau cu gura pe ei si ii scot din casa seara pe racoare. Ieri am fost cu prietena mea si n-am facut mare lucru, adica am alergat si mers rapid vreo 20 de minute dupa care am stat la taclale tot pe atat :)) I-am propus sa mai facem si altceva, nu doar alergat, tenis de camp, inot si mers cu bicicleta sau rolele, ca sa nu devina plictisitor.

Dat fiind pocinogul cu genunchiul vieții, azi nu am servit sală, dar m-am îmbrăcat fitness, mi-am pus suportul pentru genunchi și am băgat un trail power walk, în pădure.

Și evident, pentru că nu pot, mă vedeam băgând niște trail run, pe toate potecile alea! :expressionless:
Vă spun, nimic nu e mai fain, decât mișcarea în aer liber, vara, când căldura s-a mai potolit și păsăresc ciripelele și umbli de nebun, în pădure!

azi am renuntat la ideea de a alerga pt ca ma dor toate “piesele”. dar maine si duminica o sa recuperez, ca mi-am programat alergat. ma batea gandul ca duminica sa mai bag si un reformer din asta, dar nu imi dau seama cat de mult e prea mult, raportat la conditia mea fizica destul de vraiste :smile: mi-e ca nu ma mai ridic din pat dupa o zi cu alergat si reformer…

Reformerul ăla e super tare. Ăla e antrenament de forță, soro! Foarte mișto!
Nu cred să te afecteze așa rău, bagă de încercare, dacă ți se pare că te zdrențuiește prea rău, nu mai repeți figura. Dar eu nu cred că o să fie groaznic.

Mâine aveam Crosstraining, am anulat. Ori mă dau pe bicicletă, ori mă duc la Bodypump.

eu nu stiu ce e ala sau ce nu e, cert e ca ma doar toate componentele. am o febra la spate si la abdomen de nu e adevarat. la picioare sunt bine, probabil datorita alergatului, ca altfel imi amintesc ca in timpul antrenamentului ma dureau muschii de la picioare de nu se putea.

hai ca o sa vaz cum fac sa ma strecor duminica, ca duminica ei nu au ora de reformer de fel si pot plati doar sedinta individuala (cam scumpa, dar nah…macar sa ma motiveze asta :joy:)

Am avut un moment de “iubeste-ti corpul, e singurul pe care il ai” si-mi luai abonament pt 12 luni (da, da!!!) full time la World Class azi dimineata.
Sper sa fie o investitie buna si, mai ales, sa gasesc locuri disponibile la clasele de aqua gym, zumba, pilates, yoga.
Pt inceput asa, mai light.
O sa fac precum @albinuza :smile: de dragul banilor cheltuiti, musai sa ma duc.

da, cred ca asta e explicatia. ai zis bine cu momente “iubeste-ti corpul” :smile: cre’ ca doar asta ma impinse cand am platit abonamentul la reformer pt 4 intrari. dar atata de tare cat sa imi fac abobament pe 1 an, nu cred ca mi-l iubesc :joy:

acu am alta problema. io de fapt as vrea reformer de doua ori pe sapt :grin: si momentan, singura varianta e sa mai fac un abonament cu lectii private, ca din alea la grup, seara, au o singura lectie pe sapt, aparatele fiind o achizitie relativ noua, orele cam scumpe si musterii cam putini. abonamentul scump, programul meu dubios. cica tre sa le fac in 30 de zile altfel exprira. cre ca o sa am o discutie cu ei pe tema asta, ca nu mi se pare chiar ok, avand in vedere numarul limitat de ore/sapt.

azi imi rezervai o ora din asta privata. pe instructor il stiu si nu e chiat favoritul meu ca personalitate, dar cred ca totusi ma duc. bine, nu e cel mai de pus la rana individ, dar ca instructor cred ca e printre cei mai exigenti. sper sa mai pot misca dupa ora de azi.

doamna @Samoa, am si io o intrebare la dvs cu scuzele de rigoare daca pare imbecila intrebare :grin: sauna e ok dupa ce scoti limba de un cot la reformer? io o faceam dupa aquagym, dar acolo nu lesini dupa ora si era chiar misto in sauna dupa balaceala.

Sauna e foarte indicată, după ce te-ai sleit la antrenament! Și eu fac, după fiecare sesiune de tortură :grin:
Crește fluxul sanguin, ceea ce duce la recuperarea mai rapida a mușchilor. Se întărește sistemul imunitar și creste și rezistența organismului la căldură. Plus că se elimină toxine, la greu, iar asta face pielea mai faină, ca să numim doar un beneficiu.
Doamne, ce-mi place de tine așa, Sporty Queen! :wink:

Whoa, @ChickyG, felicitări!
Foarte tare, abonament pe un an, bravo! :+1::+1:
Cea mai bună investiție, în propria persoană. Să ne povestești ce prestezi și cum ți se pare!

am fost :grin: am bagat reformer cu personal trainer si o sauna. iese din calcul sa si alerg azi, cum ma gandeam eu cu minte mea odihnita. sper sa ma simt bine maine.

prin urmare acum, dupa ce am platit, tre sa execut 4 sedinte pilates reformer la grup si 4 cu personal trainer.

acu sa nu radeti de mine, dar omul m-a convins sa incerc o sedinta de fitness cu personal trainer. o sa o incerc si pe asta.

altfel, as mai face putin aqua gym luna asta, dar deja mi se pare ca am investit dubios de mult in sport. sa vedem…

Personal trainer, bani bine cheltuiți!
Ce te învață omul ăla, o să folosești ani de zile.
Foarte mișto, Majestate, I’m really impressed!

Eu am băgat rehab training pentru genunchi, cu kettlebells. Îmi plac kettlebells foarte mult, sunt foarte versatile.
Și am hotărât să-mi iau licența de instructor, toamna asta. Adică să fac cursurile și să iau licența. Rămâne să decid, ce anume vreau să instruiesc.

multam de aprecieri. sper sa nu mi se urce la cap si sa ma tin de treaba :smile: e drept, ca atat de in serios nu am mai luat lucrurile pana acum, spre disperarea domnului Queen care e o fire foarte sportiva si a tot incercat saracul om sa ma convinga ca sportul nu omora oameni.

nu as sti sa iti zic ce ma motiveaza. in tot cazul, nu am devenit vreo sportiva impatimita. adica nu cred sa fie asa, dar ma simt bine.

prima motivatie pe care o am sunt ce cateva kg pe care le simt eu in plus si care nu au cum sa dispara cu dieta fiind destul de putine cat sa le zbor fara infometare. iar la mine din cauza programului si vietii sociale, sa zic asa, cam ies din discutie flamanzitul si cine stie ce diete pretentioase. de ex mai tre sa socializez diversi colaboratori la un business lunch sau dinner si nah, nu se face sa le comunic ca eu nu beau o gura de vin, nu ating mancarea, nu aia, nu ailalta. asa ca am zis, sa fie sport!!! eu, aia antitalent cat cuprinde!!!

o alta motivatie pe care o am e starea de bine. nu ma refer la aia imediat dupa sport, cauzata de endorfine ci la starea fizica generala. adica nah, stiu din experienta ca e o motivatie buna sa zici ca dupa munci asidue numai sport nu iti trebuie, ca tu vrei sa te odihnesti si nimic altceva, dar recunosc ca odihna dupa sportul de dupa munca este muuuuult mai sanatoasa si o resimti mult mai bine.

si o alta motivatie e ca nah, ma gandesc ca oi avea de gand sa produc nu foarte tarziu una bucata plod :grin:. nu ma pot impaca cu gandul ca as ajunge sa fiu invaluita in grasime, cu dureri pe la toate articulatiile si cu un aspect general deloc de invidiat, scuzandu-ma ca nah, asta e…sunt gravida, deci sunt superba, cine nu stie ca o gravida e superba, nu? :joy:

ah da…si mai am o groaza teribila de a deveni sedentara si a ajunge sa ma complac in situatia asta. slaaaava domnului ca jobul meu nu ma tine tinuita in vreun scaun cu ochii in monitor timp de vreo 8-10
ore, ca primul care imi ceda era creierul.

Din ce vad eu, ai suficiente motive si motivatie, ca sa te tii! Si mai stiu si ca esti capoasa ca un catâr :grin:

deeeci, ieri am fost dimineata la aqua (a fost asa si asa…nici prea prea, nici foarte foarte) si seara la alergat, unde am reusit sa alerg 3 km :grin:

aaaazi in schimb, am fost dimineata la aqua si dupa o ora la reformer. daaaar la aqua a fost un antrenor care a scos untul la propriu (ma mir ca nu plutea pe deasurpa apei), cu muuuult cardio, iar la reformer, cu personal trainer de data asta, era si ala intr-o maaare forma. curgea apa din mine de ziceai ca ma stoarce cineva ca pe lamaie.

dupa asta am facut un dus, am zacut vreo 15 min in sauna (asta pt ca nu ma puteam misca) si dupa al doilea dus m-am tarat spre casa, cu fffff mare greutate.

da, stiu, e departe de cat de mult puteti duce voi, dar pt mine a fost mult mai mult decat am dus pana acum. maine cre ca o sa ma misc din nou in reluare :smirk:

si nu, nu ma excita deloc ideea de a ma misca ca un robotel schingiuit, asa cum pare sa o excite treaba asta pe @Samoa :smile:

:joy::joy:
Eu plutesc cu grație, mă rog, că fac balet, remember? :grin:
Ești la început și începi să prinzi gustul. Mai vorbim peste vreun an, dacă o ții în ritmul ăsta.
Vom vorbi, evident, despre ce preferăm, Crosstraining sau Tabata, câte kile ai pe bară, când faci dead lifts și alte asemenea topicuri avansate :joy::joy:
Eu sunt la rehab, genunchiul face talente oribile, am trecute pe Diclofenac, de mare nevoie. FML! :pensive: