Un pic de exerciţiu fizic

Noutati din lumea sportului: azi dimineata, la 6:30 antrenam biceps, trices si umeri. Am observat, cu aceasta ocazie, ca sala e populata la ora aia, de oameni relativ slabuti si neantrenati, care probabil nu indraznesc sa mearga la sala in prime time. Cunoasteti, complexul aluia care nu are maieu cu biceps si leggins cu buci braziliene…
Ieri, am bagat deadlifts si one leg deadlifts, cu kettlebell.
Un musculos de-ala de merge zici ca-i Robocop, se plimba in sus si-n jos, pe langa mine. Se uita in final, la bara mea cu greutati, pentru deadlifts si zice “esti puternica, micuto!”
M-a umflat un ras, sa-mi scap kettlebell-ul pe picior! :joy:
Maine, prima sesiune rehab, abia astept!

io am febra musculara in continuare. imi bag picioarele! parca era vorba sa imi mai si treaca

Eu simt doar ca am mușchi :smile:, așa, o ușoară jenă. Altfel, transpir crunt la orele de sport. Vin cu echipamentul fleasca. Si-mi plac fff mult instructorii.

Majestate, dacă nu ai schimbat nimic în rutina de antrenament și tot ai febră, vezi un medic. Sună cam ciudat, ce zici tu acolo.

Am fost la fizio. Antrenamentul ok, dar tratamentul cu unde de șoc, doare. Tare. Zici că-ți dă cineva cu un ciocănel în dinți. Foarte, foarte neplăcut! În zona cea mai afectată, dureri ascuțite, până la creier :persevere:
Luni, mă duc iar.
Vai de capul meu, 6 luni!

Umflatul era unul din ala care a gresit tubul cu deodorant de dimineata si s-a sprayat cu fixativ sub brat…

Mie nu-mi plac kettlebellurili. nu stiu ce am cu ele dar nu ne-am imprietenit :grinning:
ultimele 2 saptamani m-am obosit bine luni nisip 2 ore, marti upper body 1h, miercuri BB 1h, joi nisip 2h si sambata asta hoche punct: turneu nisipos de cca 6 ore. Ma duc maine sa ma tape-uiasca fizioterapeuta.
Reformerul de la pilates mi-a placut mult, vreo 2 ani am mers dar apoi au schimbat echipajul acolo, l-au scumpit etc
nici kangoo ala nu ma inspira in vreun fel :slight_smile:

@Samoa adevarul e ca fac mereu ceva nou. nu am inca o rutina. recunosc, nu ma tavalesc de febra, dar nici prea fun nu e sa te simti asa mereu, prin diferite locuri.

@Zambareata ce sunt nisipurile alea?

volei de plaja

tocmai ce am dat gata o ora cu antrenoarea tortionara (ceva in genul workouturilor de pe fitness blender, o ora de mix intre cardio si exercitii cu greutatea proprie), fac o pauza de cafea si bag o a doua ora de balet dinamic. ma rog, e un fel de pilates mai alert, nu e chiar asa dinamic, dar momentan simt ca ma scurg :face_with_thermometer:

in caz ca supravietuiesc, ma bag si la o sauna pe care o merit din plin.

Azi mi-am facut rezervare pt C-Core de la 2015.
Sunt virgina :joy:
Sa vedem ce-o sa iasa.

Am schimbat fizioterapeutul, din motive de distanță și poftă de second opinion.
Am un băiet, care mi-a cerut să fac un x-ray și să revin. Și vești îmbucurătoare, pot să mă antrenez, chiar și cu dureri (pe o scală 1-10, să fie maxim 5), cu condiția să nu mă doară mai mult de 24 de ore.
Balet, nope, nu e voie! :pensive:

Din cauza sariturilor n-ai voie la balet?
Aseara am cascat gura, pana sa intru la ora, la bag boxing :boxing_glove: Pare misto pt maini si picioare.
Cred ca o sa fac o incercare.

Nu numai săriturile, ci și plie-urile, care solicită genunchii. Băietul crede că mă scapă de probleme, în 8 săptămâni. Ceea ce e minunat. Pot să bag Crosstrainer și bicicletă, ba chiar și genuflexiuni și lunges, cu mai puține greutăți pe bară.
Sublim, încet, încet, introducem și cardio, tjohoooo! :smiley:

am facut o pauza de o sapt pe motiv de delegatii. maine ma duc iar la schingiuiala :smiley:

intre timp, de frica febrei musculare, am facut ceva research, aspirina stiind ca este mitologie. ocazie cu care am aflat ca L-carnitina ar ajuta. @Samoa, ai luat vreodata?

Eu declar cu mana pe inima: sportul imi da dependenta.
Azi e a 3-a seara consecutiva cand ma prezantez de buna voie si as incerca in weekend yoga si dance.
Numa sper sa ma tina balamalele :joy:

subscriu la dependenta :smile:

maine ma duc sa bag un antrenament cu trainerita si poimaine in afara de antrenamentul cu ea o sa mai bag si o ora de balet dinamic.

dar cu febra sa imi bag picioarele, abia acum cu pauza asta mi-a mai trecut, ca altfel am avut febra timp de o luna, aproape non stop :grin:

Sa nu imi vina sa cred ochilor!!! Sper sa apuc sa tastez si eu asta vreodata :smile:

Bravo doamnelor!! Buna treaba :slight_smile:

crede-ma, nici mie nu imi vine sa cred ochilor. eu, un antitalent dovedit, care am refuzat cu indarjire sa fac sport, care am avut scutire tot liceul la ora de spor :grin:, nu numai ca am decis de buna voie sa ma apuc de sport, dar chiar a ajuns sa imi placa si sa imi lipseasca cand nu fac sport.

mie daca imi ziceai de starea de bine de dupa sport, iti ziceam direct “sictir! sa fie la tine acolo!”

asta de acum e intr-adevar o stare pe care iti doresc sa o experimentezi candva :slight_smile:

Aceeasi poveste este si la mine. Fix, fix cum ai povestit tu.

Ma tot gandesc si eu serios sa incep sa imi misc fundul. Dar e ataaat de greu sa iesi din zona aia de rutina si confort.
Plus ca ma deprima si timpul sau mai bine zis lipsa timpului. Daca ma mai duc si la sala seara…pai chiar ca nu mai am timp pentru efectiv nimic. Si o sa ma apuce depresia daca simt ca e serviciu - casa - sala - casa - somn.
Dar da, trebuie sa imi dau doua palme dupa ceafa si sa dau militaria jos din pod. Ca la scuzeeeee, nu ma intrece nici dracu :smile:

la ce ora crezi tu ca ajung eu la sala? :smile: sunt tot io, aia care daca ar avea timp sa moara, dupa job se gandesc niste unii ca un business dinner ar fi taman ce imi lipseste :smile:

hai sa iti zic cum am ajuns sa fac asta :grin: in primul rand m-am gandit ca o sa imi pierd forma fizica treptat treptat si la fel si sanatatea, ca am experimentat niste stari de vertij pe motiv de stres si oboseala de am crezut ca din aia mor. asa ca dupa ce am incercat tot ce era de incercat, adica ceaiuri, suplimente … alea alea si am vazut ca efectul e doar temporar sau doar pe momentul administrarii, am zis ca gata, incerc si treaba asta cu sportul, desi stiu eu precis ca nu are cum sa mearga. cum naiba sa mearga ceva ce implica ca eu, lesinata de oboseala, sa continui sa ma extenuez in loc sa ma duc acasa sa imi plang de mila. si cum naiba sa ajunga sa imi si placa? evident ca nu o sa mearga si eu o sa demontez in mod profesionist acest mit al sportului benefic, care ar putea ajunge sa iti placa!

adica…doar pt asta m-am “antrenat” 37 de ani! sa dovedesc ca nu sportul e cheia :smile:

sportul acasa, mai ales pt din aia ca noi (care nu s-au intersectat decat intamplator cu sportul si atunci au scuipat in san) sa stii ca nu e o solutie. am incercat-o si eu si a mers doar o f scurta perioada, dupa care am renuntat. oricum, daca zici ca esti din aia ca mine, crede-ma ca nu iti cunosti corpul si o sa afli treburi interesante daca te apuci de sport :slight_smile:

bun, deci trasul de fiare nu ma coafa, asa ca a iesit din discutie sa ma duc eu la sala in legea mea. am ales sala, am facut lista cu ce as vrea sa fac (am ales ce mi s-a parut mie usor, adica aqua gym, pilates si pilates reformer) si am purces la treaba pe modelul: iau 1-2 sedinte din fiecare, pe rand, si le exclud ca prcis nu o sa imi placa. eh, mi-au placut si in afara de aqua gym, care chiar e usor, restul s-au dovedit solicitante peste asteptari.

apoi am zis, mah…la grup eu trag chiulul ca daca nu mai pot aia e, ma opresc si zic ca e clar, nu merge. ia sa vad eu care e treaba cu personal trainer, desi evident, precis nu o sa imi placa! am luat un abonament de 4 sedinte ca iesea mai ieftin, am incercat 2 traineri, un el mai pe forta, pe aparate si greutati etc si o ea mai pe cardio si exercitii cu greutatea proprie. mi-a placut mai mult cu ea si am zis ok, raman cu ea si cu pilates reformer (si asta cam scump dar merita fiecare banut). am invatat o groaza de chestii pe care nu le inveti prin sport acasa si pe care nu le inveti nici mergand din prima la ore de aerobic sau de orice alt sport de grup, unde toti par sa stie ce fac in timp ce tu te simti parasutata din greseala intre ei si incerci sa tii pasul cu ei.

cum a zis si Sam, personal trainer o investitie minunata!!! pt un antitalent sportiv este secretul reusitei :slight_smile:

daca as sti ca exista vreo sansa sa te conving sa incerci, as insista pana in panzele albe :joy:

N-am luat și din câte știu eu, e relativ controversat subiectul și aparent nu există suficient de multe studii, care să indice efecte notabile.
Apoi, eu nu obișnuiesc să iau nimic, în afară de magneziu, zinc, Omega 3.
Din principiu, ca să zic așa și dintr-un soi de neîncredere în bunele intenții ale producătorilor.