Un pic de exerciţiu fizic

ah, pai pe strazi la noi nu prea alearga nimeni, de aia crezui ca sugerezi sa ma avant prin parcuri. chestie care nu ma coafa deloc :grin:

nah, bucuresti e capitala europeana doar cu numele. nici cu bicicleta nu poti merge in bucuresti ca nu ai pe unde. tot parcul e locul in care poti bicicli sau direct pe sosea printre masini. cu chiu cu vai te poti rezuma la mers pe trotuar si cam atat. efectiv nu ai pe unde. adica nah, poti incerca un fel de slalom intrerupt, ceva pauze mai lungi si mai dese, nu chiar alergat.

NO, eu am amintiri ceva mai estompate, despre lățimea străzilor și mai ales a trotuarelor, din România. Și nu numai, în Spania sunt la fel și prin putina Franță, văzută de mine, tot așa. Italienii, tot la fel se prezintă, o fi ceva latin, habar n-am. Aici trotuarul e lat și sunt piste de biciclit, peste tot! Mă gândeam să-mi iau și eu una, hibrid, dar mai șed nițel.

V-ati lasat de sport?
Am fost la Bodypump, a fost minunat, ma dor toti muschii, mici si mari.
De obicei,programul e acelasi, pentru 3 luni (4 coregrafii/ an), azi insa, instructoarea a decis sa ne zapaceasca muschii si a bagat un mix, din coregrafiile 2017.
Dar ce fain a fost! Mai putin, faptul ca era plin, de new year’s resolution!
Nu am nimic impotriva, ma bucur cand oamenii se apuca de sport, dar e foarte greu sa te antrenezi, cand practic,iti freci ganterele de umerii cuiva. Ma cam seaca, drept sa spun!

am dansat toata noaptea de revelion pana la 5am. se pune? :slight_smile: de luni trec napoi la programul prea cunoscut, inca nu-s 100% dupa boala, mai behai asa usor…

io nu m-am lasat. noua mea performanta e ca am rezistat la 2 ore consecutive: prima de step si a doua de pilates. ok stiu ca nu e mare scofala, dar io am plecat de la nivelul “lesinata in 5 min”.

abia de acum, ca am capatat ceva rezistenta si putina forta, am zis ca o sa incerc si fitness, la aparate, desi acum as declara ca nu cred ca o sa ma prinda sportul asta.

azi m-a lovit iar cheful de sport ceva mai consistent asa ca m-am infiintat la sala in ideea ca vad eu la ce ma bag. antrenoarea mea e plecata, asa ca orele ei le tinea un tip pe care il stiam din vedere. si vad eu in lista Fusion Training. zic hai, asta sa fie (desi habar nu aveam ce este si nu am nici acum…ca nu stiu daca ceea ce am facut asa se cheama sau aia a vrut el sa faca) si pilates ca este imediat dupa.

boooon si intra lumea, intra si el si incepe pregatirea salii: aliniat steppere, atarnat curele pt TRX, adus gantere, kettlebell, bare cu greutati si saltele. zic ok, cre’ ca ar fi momentul sa plec, dar nu am plecat :joy: asa ca au urmat 4 serii a cate 7 exercitii x 1 min, fiecare exercitiu din cele 4 serii fiind diferit, cu intrebuintarea tuturor chestiilor de mai sus :roll_eyes:

dupa 1 ora de antrenament ma simteam high, asa ca am zis ca merge si pilates … si a mers. acum zac si ma simt stoarsa ca o lamaie :smirk:

Mai precis, te-ai antrenat ceea ce la noi, se numeste Transformers :smile:
Eu ies imediat la alergare, dupa care, yoga for athletes.
Maine dimineata, Bodypump, iar duminica, rest day, ca e nevoie.

Aha! Good to know! :joy:

Adevarul e ca ma mira si pe mine rezistenta dobandita si forta pe care o am acum comparativ cu acum 6 luni.

Nu prea sunt familiarizata cu noile abilitati :smile: Cum am zis, cochetam serios cu ideea de a ma cara, ca nu ma tinea nimeni legata, dar pana la urma am ramas si … shock, chiar am putut duce programul la final fara probleme.

De luni incep munca. Tre sa gasesc o modalitate sa pastrez sportul in program la intensitate rezonabila, asta in special pt sanatatea mea psihica :grin:

Maine, daca inving tentatia de a lenevi pe final de vacanta, am de gand sa merg la ceva ce se cheama power and tone. Ma rog, asa se cheama la sala la care merg eu, dar reprezinta un antrenament cu diferite tipuri de greutati, tot asa, serii de exercitii.

Băi, nu te poți tine de alergat, dacă nu ai încălțăminte adevărată! Burnița miiiiic de tot și era așa, nițel alunecos asfaltul. A fost un soi de balet, involuntar, pe gheață, că mor de frica accidentărilor.
Media vitezei a fost de 9 km/h. Dar nu e rău, că orice antrenament, cât de căcăcios ar fi fost e un antrenament, adică mai mult decât nimic!
Așadar, mă declar mulțumită!

Majestate @Queen, tu ești o țipă disciplinată, dacă îți impui un program, cred că te poți tine de el și după ce începi munca.
Pentru serile târzii, sau după zile crâncene, caută fie pilates sau yoga, să faci acasă, fie tabata full body - 16 min HIIT. Măcar salvezi timpul pe care altfel îl pierzi cu naveta, la sală și de la sală, schimbat, duș…
Evident vor fi și zile când n-o să poți și gata. Fă măcar niște planks, acasă, 2 minute aia clasică, apoi câte un minut side planks și cu ceva stretching, tot e ceva și nu cheltui nici măcar 10 minute.

io nu ma bag frate la asa ceva. brrrrr! ca sa alerg eu pe afara tre sa fie frumos: uscat, cald, dar nu ca in desert si lumina ca sa pot alerga in parc.

da bine, tu esti masochista si asta nu mai e un secret :grin: cand te obisnuiesti cu o forma de tortura, gasesti una noua.

Eu nu pot trăi, fără mișcare. Plouă, ninge și e frig, eu vreau afară și simt că trăiesc.
Am program cazon, planks dimineața și seara, câte 2,5 minute, fiecare. Și dacă-s moartă de oboseală, tot le fac. Dacă e zi de repaus, mi se pare că mă fac una cu canapeaua, mă furnică în corp!
Acum vreau să învăț să stau în mâini. Încep de duminică!

Vai ce fain a fost la Bodypump! M-am trezit tarziu, n-am mancat nimic, ca n-am avut timp, dar a mers nesperat de bine si cu burta goala. Nici cafea n-am pucat sa beau, dar o sa-mi fac una, imediat!
Instructor nou, un tip peste 40, modest, nu cu haine mulate si muschi la vedere, foarte vioi, interesat si cicalitor “nu uitati sa respirati, genuflexiunile mai jos, fundul mai in afara, spatele drept, drept!”, adica se uita la oameni.
Ora asta o sa devina obicei!

Azi am fost la acel Power and Tone. A constat in 30 min exercitii cu bara aia de diverse greutati (pt brate si picioare), 15 min exercitii cu gantere (tot pt brate si picioare) si 15 min exercitii cu gantere la saltea (in special pt abdomen).

Cu ocazia asta am constatat ca imi antrenam f putin bratele. Deja am o febra musculara zdravana. Maine cred ca o sa imi plang de mila.

Daaaar, luni o sa ma duc la acea chestie la care am fost si ieri (despre care acum nu mai sunt sigura daca ii zice Fusion Training sau Circuit Workout) si care arata cam asa:

Instructorul este fix tipul tatuat din video. Imi place despre el.

E sora mai mica a lui Cross Training. Adica amestec de forta si cardio, dar nu la intensitate atat de ridicata.
Foarte misto! Felicitari, pot sa spun ca imi creste inima, cand vad ce progrese faci!

Eu maine trebui sa bag odihna. Inca stau pe ganduri, daca sa bag o ora de power walk si niste stretching, sau doar stretching si sa las corpul sa se pregateasca pentru saptamana viitoare, care nu va fi chiar usoara. Vad maine, cum ma simt!

Am făcut o plimbare de o oră, la - 1 grad. Noroc că era soare,dar asta a scos cam multă lume, afară, pentru gustul meu.
Oricum, cu asta, mă declar mulțumită, cu activitatea sportivă, pe săptămâna asta.
Mâine, Bootylicious!

de ieri dimineata iara ma incearca o tusa si senzatia de cap mare…m-am drogat bine si m-am dus la meciuri asara, am transpirat bine 2 ore acu sa vedem cum ma dreg pana sambata ca am turneu…
cred ca bag somn en-gros

:astonished::astonished::astonished::astonished:
Tu vorbești serios? Dacă ai o infecție în corp? Merită riscul, pentru un antrenament, sau un turneu? Șezi pe dosul propriu, vezi niște filme și lasă transpirația și țopăiala, că nu de aia ai nevoie!
Însănătoșire grabnică!

pai in 30 am terminat antiobioticul pt upper respiratory tract infection. Nu am febra, sa vedem cum ma refac dar e vreme pana sambata :slight_smile:

Fată, wtf, chill yo! :drooling_face::drooling_face::drooling_face:

bine na, maine stau acasa in pat, o sa beau fresh de portocale vreo 2 lsi vreo 2 l de supa ma fac ca noua :wink: