Un pic de exerciţiu fizic

@Zambareata multa, multa sanatate!! Baga odihna si toate cele la greu, ca sa te recuperezi. Lasa ca sportul te poate astepta un pic :slight_smile:

Juma de ora, alergare test, cu noii alergareti.
Acum nu ca-s noi si-s ai mei, dar ce diferenta, nene! Adica fugi la deal, strada, uda de ninsoare de-aia mica si alunecoasa, fugi pe piatra cubica, fugi la vale, pe pietris de-ala mai fin si ai stabilitate maxima. Nu-s ei ieftini, dar nici accidentarile nu-s de dorit.
Acum o sa bag niste plank si stretching si gata, pastram niste forte si pentru maine, ca am Bodypump!

io am fost azi la antrenament cu greutati. nu mai fusesem la sala de doua zile ca socializai cu spor in scop muncitoresc pana seara tarziu.

doar ca am nimerit la ora altui antrenor. nu mi-a placut :neutral_face:

bine, puteam sa imi dau seama si dupa nr de participanti. pai la tipul la care am mai fost la greutati si la circuit, este mereu o aglomeratie de nedescris. pe la asta de azi mai subtire.

nu mi-a placut f tare nici antrenamentul in sine si nici instructorul. nu mai fac incercari de acum incolo. merg doar la instructorii pe care ii stiu si imi plac.

Si eu am favoriti si mai putin favoriti, insa cu timpul, odata ce stii cum sa pastrezi posturile, iti cunosti limitele si stii ce ai de facut, o sa-ti pese din ce in ce mai putin, cine e instructor.
Evident, un instructor bun, o sa te faca sa revii la ora lui (ala de sambata la Body Pump, e un favorit, mai ales ca mie nu-mi place sa ma antrenez cu instructori barbati), dar te vei antrena si daca sunt instructorul e vax.

Azi am Bootylicious, nu prea-mi place fata aia. N-are charisma si se imbraca toata-n roz. Are si unghii false, tot roz! :dizzy_face:

haha sigur nu m-as duce la orele lui Barbie :grinning:

Eu ma duc. Ma plasez undeva in spate si imi vad de ale mele. Ea poate sa violeze retina alora din fata, eu n-o prea vad :smile: Si cum nu tine decat 30 min, timp in care iti dai sufletul, nu prea am timp sa ma enervez.
Pe d ealta parte, antrenamentul ala, e mult prea important pentru mine, ca sa-l pierd din cauza asta.

tocmai am constatat ca o sa se deschida un d-asta langa domiciliul meu…suna bine, trebuie sa-i verific cat de obrasnici sunt la costuri…

Cred ca s-a prins c-am barfit-o! A venit imbracata in gri, cu incaltari roz. Iar unghiile erau bej! :+1::wink:

Cool, eu sunt topita dupa conceptul asta de antrenament comprimat si de intensitate ridicata! Sper sa nu coste un rinichi si juma de ficat. Tinem pumnii!

si mie imi place si apreciez imens varietatea. trebuie sa aflu ce inseamna opening soon :slight_smile:

M-am inscris la ICA Klassikern, un soi de provocare de-asta, sa faci mai mult sport. Nu e concurs, nu esti in vreun grupp, e o chestie organizata de un lant de supermarket-uri si are 4 faze pe an.
Acum e faza “Ski” si ai doua luni, la dispozitie, in care trebuie sa parcurgi 90 km, fie ski-fond, fie crosstrainer, sau sa mergi cu bete de-alea de hiking.
In fiecare zi, scrii acolo pe pagina ta, cat ai facut si daca in alea doua luni, ai facut aia 90 km, la sfarsit ai nush ce kkt de reduceri, la legume, la fructe etc.
No, daca nu am ce face…
Azi am BodyPump, maine bag 10 km pe Crosstrainer.

Am fost la Bodypump, am adaugat 2 kile, pe bara si acum am nitica febra. Pfoai, ce dor mi-era de febra musculara!

pe mine ma enerveaza ca au denumiri diferite si pe de o parte nu pricep ce faci tu, iar pe de alta parte nu ma pot lauda ce fac eu :joy:

de ex io acum astept sa intru la power and tone si apoi la o ora de step mix, imediat dupa. acilea astea inseamna antrenament cu haltere si gantere (power and tone) si tzopaiala aerobic pe stepper, cu coregrafie (step mix)

Bodypump se numește la fel, în toată lumea.
E antrenament de forță, numai cu greutăți și se lucrează toate grupele de mușchi, 4-5 seturi
Încălzire, picioare, piept, spate, triceps, biceps, picioare din nou, umeri și închei cu abdomen.
Din fericire, are tempo destul de ridicat așa că transpiri suficient. Nu se poate compara cu Crosstraining, dpdv al pulsului.
Îmi place instructorul, de mor!

Am vrut să adaug, nu numai numele e la fel, în toată lumea, ci și exercițiile și muzica. Dacă nu-l aveți, e pentru că sala nu are contract cu Les Mills.

bun, atunci inseamna ca asta e si power and tone si motivul pt care ii zice altel e ala cu contractul

azi am fost la pilates si la aerobic. ma rog, juma de ora de aerobic ca m-am enervat si am plecat. a doua oara nu mai calc.

imi plac mai mult orele cu steper sau minge bosu decat la liber, unde fiecare se intinde inclusiv pe spatiul vecinului. am nimerit langa una, experta, spre deosebire de mine care veneam prima data. era multa lume ca antrenoarea este placuta de multi, asa ca trebuia sa ai si ceva bun simt ca sa ai loc.

eh si cum eu trebuia sa ma mai opresc sa ma uit inainte sa execut unele miscari, cand io ma opream, vaca de langa mine imi mai ocupa putin spatiu. daca nu era tipa care imi e si personal trainer, la urma urmei ii dadeam un dos de palma, din greseala, in loc sa ma feresc sa nu imi dea ea mie. dar mi-a fost jena de antrenoare si dupa jumatate de ora am iesit.

oricum, ora in sine am decis ca nu imi place. imi plac alte forme de cardio. asa ca nu ma mai duc.

Mie nu mi s-a potrivit deloc aerobic, am facut o timida incercare acum multi ani.

Citesc si planuiesc hiking, la vara. Voiam in Suedia la Kebnekajse, m-am sucit, luam Norvegia la picior.
Balesc de zor, cautand rute!

Luati o mostra:

vai ca mi-a scapat postarea asta! si eu lucrez la traseu de Norvegia cu cat mai mult hiking, ia zi-mi si mie ce surse de inspiratie ai. pt 2 saptamani

Eu aici imi belesc ochii:

https://www.ut.no/tur/

Pe cele mai multe, o sa vezi un marcaj pe harta din dreapta, cand misti cursorul pe traseul respectiv. Si toate detaliile, cat de lung e, dificultate, etc.

Gasesti si cabanele de pe fiecare traseu, cu descriere, daca e cu service, self service (gata aprovizionata), sau goala, unde te priveste ce mananci si ce bei.

https://english.dnt.no/routes-and-cabins/

Noi suntem in stadiul de planificare si desi nu indraznim sa facem nimic concret, inca, eu una abia astept! :smile:

Merci frumos!