Un pic de exerciţiu fizic

M-am trezit cu arsuri oribile în piept. Am mers la urgență. Infecție a căilor respiratorii.
M-am liniștit, iau o suspensie cu morfina. Nu mai am dureri, sunt groggy.

Pe mine m-ați certat ca nu iau pauza sportistica atunci când am fost bolnava! Am reevaluat situația și am luat repaos total. Ce-ar fi sa faceți la fel :wink: și muuulte lichide

Oh Sam, ai grija, fa-te bine si lasa sportul, ca nu ti se atrofiaza muschii.
Nasol… un fel de bronsita?

Mulțumesc frumos, stau cuminte în căsuță. Nici nu poate fi vorba de sport, mersul la baie, e o aventură.
Am făcut și febră, dar sunt sigură, că în 4-5 zile, sunt fresh. Am ghimbir cu lămâie și miere, congelatorul geme, de borcane de supă, gagicu e însărcinat cu ceaiurile. Nu trebuie decât să stau cuminte!

Nu mi-a dat detalii iar eu n-am cerut. Am stat 3 ore, la urgență. Medicul, drăguț și amabil, dar se vedea că era stresat. Eu, făcută pulbere, nu-mi doream decât să ajung la mine în pat.

Ce bataie meriti tu :rage: Cand iti ziceam sa stai potol in casa, tu nu…batman, ma duc sa gonesc prin padure!!! Si am gasit si studii conform carora asa grabesc vindecarea! :fearful:

Nu da, tanti, că mama-i bolnavă! :pensive:

N-am fost bre, nicăieri, plănuiam să mă duc, dar cum zisei, mă ardea în piept de parcă respiram aerul dintr-un furnal. Și aveam un cactus în gât.
Am sunat la asistența medicală prin telefon și m-a trimis la urgență, că suspecta inflamație la plămâni :drooling_face:
Din fericire, nu e aia, dar nici fain nu e. N-am dormit nimic, am avut febră nașpa și frisoane. Acum vreau portocală.

Ai grija, Sam! Daca nu te simti bine in continuare, poate ar trebui sa mergi iar la spital. Suna rau ce spui, poate ai nevoie de un antibiotic.

stiu ca nu ai fost ultima data, dar de cand ai zis ca esti racita ai mai fost de cateva ori. cre ca numa’ o zi ai stat in banca ta, dupa care ai decis ca te vindecasi ca prin minune.

eh hai, bine…nu dau. sper sa iti fie invatare de minte si sa nu te mai vitejesti asa. cand esti bolnava zaci si atat! zaci in casa, ca sa nu fie discutii :grin:

amandoua v-ati sportizat cand deja va prinsese raceala de gat sau alte parti!

sa va faceti bine rapid. Mie mi-au trecut si febrele, azi o iau de la capat :slight_smile:

Hop si eu aici, dupa o pauza lunga peste iarna.
O ora de zumbaiala, dus, apoi am facut un traseu de 4 ore.
22 C au fost azi, perfecte pt plimbare.

Am alergat ieri 5km si am zis asa, daca Samoa alearga in frig si ploaie, eu de ce nu as alerga la 18 grade, cu soarele pe cer? A fost super, de acum in weekend mai prestez.

Îmi revin din bolenșniță și am sărbătorit cu 10 km power walk.
Și m-am înscris la asta:

http://icebugx.com/xperience-bohuslan/

Am ce face toată vara, pregătire, ca soldații :grin:

Prima zi, cu exercitiu fizic, pe bune, de cand am cazut beteaga.
Azi, la 1 grad si soare, am bagat alergare 5 km la padure si ma gandesc ca poate ar trebui sa fac si niste exercitii de core, dar mai vedem, poate mai pe seara.
De maine, viata mea reintra in normal, ma antrenez cu “vocsâta”.
Miercuri reintroduc PowerStep, vineri am Crosstraining. Iar alergarile, se vor petrece la ora 6 dimineata.
Sper sa supravietuiesc, ca tare mi-era dor de activitate! :grin:

Cica azi introduceam PowerStep! My ass!
Dupa tura de duminica si antrenamentul de luni, bulane, buci si burta, ma misc precum Robocop.
Ieri am bagat un powerwalk, din ratiuni de cardio, dar ala nu se poate numi antrenament.
Azi am alergat 5,2 km si va spun ca am o febra musculara, la cracane, de zici ca-mi calc pe ochi, la fiecare pas! :roll_eyes:
Asadar, o sa ma rulez prin apartament si o sa bag o plimbare mai tarziu, 25-30 min. Si cam asta e, pe ziua de azi, maine poate reusesc un Bodypump.

Vineri ma duc la masaj, ca nu mai tine, am un soi de febra la ligamentele de sub gambe, n-am mai pomenit pana acum!

Eu mi-am paradit un genunchi, dupa care l-am fortat doua zile la rand, dupa care m-a durut, dupa care am zis sa stau potol cateva zile sa nu fac vreuna mai breaza. Asa ca nu am mai fost de sambata, dar am in plan sa merg maine, poimaine si raspoimaine. Acu’ conditia e sa nu fie afara ce zic astia ca nu mai simt nicio placere sa ma car prin vremea asta. Sunt la marginea depresiei. Imi vine sa ma ascund intr-o gaura din care sa mai ies cand afara or fi minim 15 grade. Daca se intampla cum au zis astia, ca da strat masiv de zapada, nu ma mai tin nervii sa infrunt vremea pt sport, asa ca reiau la primavara.

Aoleu, ai mare grija, ca pe mine m-a tinut pe bara o jumatate de an! Daca te antrenezi saptamana asta si tot ai dureri, te duci direct la fizio si iti iei program de recuperare. Sa nu te puna dracu, sa faci gafa, pe care am facut-o eu, anul trecut, sa crezi ca daca stai pe tusa, trece. Ca si daca trece, e temporar si iti faci probleme si mai mari.
Iti doresc bafta si intelepciune, nu te crede Superman, mai bine un pic ipohondra, la faze de-astea!

Nu am avut chiar dureri. Un fel de jena a articulatiei si simteam efectiv rotula cand faceam genuflexiuni. Da bine, mie imi trozneste articulatia soldului de la inceput :joy: Adica o simt si o aud cand face tzac tzac, mai ales cand fac exercitii ce presupun miscari ample cu picioarele. De asta si iau suplimente pt articulatii.

Planul de antrenament a cazut. Nu ma duc frate pe vremea asta. Vreau sa stau deprimata acasa. Oricum, o sa imi iau o protectie pt genunchi de genul asta:

Sper sa ajute.

Rotule care pocnesc ca genunchii caprelor batrane, am si eu si intsructorul de Bodypump si inca o gramada de oameni, activi fizic.
Ok, vad ca esti pe cale sa faci exact ce-am facut eu. Copie la indigo! Nu-ti lua protectie de niciun fel, sau ma rog, ia-ti daca ti se pare un accesoriu cool, dar cu aia nu faci decat sa “tratezi” simptomul si nu cauza. Iar eu, in ignoranta mea, stiu ca de obicei, durerile articulare, apar ca o consecinta a dezechilibrului in musculatura. Ex: la genuflexiuni (in special daca ai greutati), aduci genunchiul/ ii inspre interior, intrucat muschii soldului si/ sau fesierii sunt prea slabi, prin urmare, corpul va incerca sa compenseze cumva, lipsa de forta in zonele care ar trebui sa lucreze. In alte cazuri, poate sa fie o zona core, insuficient pregatita. Inca o data, nu te trata babeste!
Insist sa te duci la fizioterapeut si sa vezi ce anume ai de lucrat. Se face o analiza destul de amanuntita, alergi vreo 5 min pe banda, urci si cobori de pe cutie (ev cu ceva greutate intr-o mana), faci cateva genuflexiuni, apoi iti spune el/ ea, unde ai de antrenat muschi, in mod izolat, precum si forma corecta a exercitiilor, in cazul in care faci ceva gresit. Mie mi-a cerut radiografii, a palpat, a miscat, indoit, rotit cracii in final a stiut ce am si mi-a luat 3 luni de reabilitare plicticoasa, de-mi venea sa-mi anulez cardul de sala.
Daca vrei sa urmezi acelasi parcurs, ia-ti o protectie si asteapta!
Eu am avut primele dureri in iunie, m-am dus la fizio in septembrie, pana atunci m-am “ingrijit” eu.
CHIX TOTAL!

Dar bre nu ma doare. Incerc mereu sa pastrez pozitia corecta. Chiar nu stiu cand si ce fuse, ca nu am avut un moment pe care sa mi-l amintesc. Protectia o vreau pt ca am vazu ca usora presiune pe zona parea sa ajute. Oricum, daca dupa cateva zile de antrenament continua sa ma doara o sa ma duc sa vaz ce este acolo.

Da la tine cum fu exact?

Prima data, am avut un fel de disconfort in genunchi, in timpul antrenamentului, saritura de pe podea, pe stepper, aterizare in squat, tempo dracesc.
Am zis ca nah, o chestie care trece si am continuat antrenamentul. Exercitiul ala, era la inceput, undeva in primele 10 minute. Im restul de 50 am bagat burpees, alte chestii plyometrice, plus niste exercitii de forta.
Cand am plecat acasa, ma cam enerva genunchiul. Dupa cateva zile de repaos activ, power walks si exercitii care nu implicau genunchiul, decat foarte putin, am incercat sa ma antrenez, n-a mers foarte bine. In zilele urmatoare, a inceput sa ma deranjeze la mers. M-am linistit, niciun antrenament, am cumparat protectie si in afara de plimbari usoare, am stat pe sezut. Mai incercam, cand si cand, tot felul de scheme, fara sa implic genunchiul, nimic n-a mers, imi trecea cateva zile, iar ma lua. In final, m-am dus la fizio. Noroc ca m-am dus!
Ca m-a reparat baietul ala, de alerg acum, ca o gazela. La jumatatea lui decembrie, cand mi-a dat unda verde la antrenamente, am avut voie sa alerg 5 min /zi max de 3 ori/ saptamana. Acum alerg 30, de 4 ori pe saptamana. Inca nu-s top fit pentru PowerStep, dar o sa fiu, in curand. Nu mai fac prostia sa ma grabesc!