Un pic de exerciţiu fizic

Iar v-ați lăsat de sporturi? Păi așa am vorbit noi?
Se pare că am vreun pui de sinuzită, ieri mă chinuia căpățâna, azi noapte a trebuit să bag artileria grea, Ibuprofen de 600. Azi dimineață eram fresh, după masă m-a luat iar. Iar am luat o torpilă și am ațipit vreo jumătate de oră. M-am trezit ciufută și cu chef de nimic. Era și beznă. Am tras țoalele de alergat, vesta și mănușile reflectorizante și am ieșit la una din cele mai de kkt ture de jogging. Cu picioare de plumb și cu prea puțin aer în plămâni. 4 secunde mai iute decât acum două zile! :thinking::thinking:
Cum dracu? Că-mi venea să mă urc în tramvaie, din mers, numai să nu mă mai chinui…

Iar te schingiuiesti cu diferite afectiuni la bord? Sper ca nu ai auzit ca si sinuzita trece bine mersi…

Ba da si nu de pe net, ci de la serviciul medical prin telefon.
Au spus ca in general, poate ajuta la decongestionare (daca aceasta exista), dar poti alerga doar daca nu exista febra si daca simptomele nu se simt de la gat in jos (probleme de respiratie, dureri articulare, etc). Eu nu eram congestionata, ma durea pe sub ochi si la tample.
Si desi tura s-a simtit de kkt, adica a fost greu si dureros, acum ma simt foarte bine. Dispozitia s-a imbunatatit si nu mai am dureri deloc. Vedem maine cum ma simt! :grin:

:fearful:

Iată, e “mâine”.
Nu mă doare nimic, în 30 de minute, mă duc la Bodypump.
Dar am niște febră musculară :grin:

Update: Ma simt bine, dar a fost greu. Greu tare, abia asteptam sa scap de-acolo. Poate si din cauza ca am mentinut greutatile de dinainte de betegeala.
Profilactic, iau tinctura de echinaceea, pana maine seara.

Mă încălzesc la soare, ca șopârla, după o tură groaznic de solicitantă!

Mi-a fost cald, a fost greu și nu-mi găseam respirația potrivită, nicicum!
Acum e cald, e bine, cântă păsărelele, iar eu servesc iaurt, în care am băgat alune, semințe, fructe de pădure, kiwi și un pic de miere.

Eu am fost ieri la power in tone. Eram hotarata sa nu fac nimic sa-mi damblagesc genunchiul mai rau. Si s-ar parea ca a mers. Nu am facut niciun exercitiu care presupunea saritura (si nici nu am de gand sa mai fac sarituri) si am folosit doar greutati fff usoare, adica o bara de 5kg si gantere de cate 2 kg. Dar lasa, ca e mai safe asa.

Faceți sărituri? Atunci nu e doar antrenament de forță, ci și cardio.
Dacă nu poți sări, nu sari, dar dacă nu poți sări din cauza durerii, va trebui să vezi care e cauza. Întrebarea nu e dacă să sari, sau nu, ci cât de mult și cât de sus, dacă vorbim de un corp echilibrat dpdv fizic.
Încep să cred că ești la de încăpățânată, ca jupâneasa @Nancy!!
O fi contagioasă :thinking:

Nu, nu la asta. Ma mai duceam eu la step dupa ora asta sambata sau la circuit sau la alergat pe banda. La step si la circuit mai e cu sarituri. Dar nu m-am mai dus la nimic.

La chestia asta, careia ii zice power and tone, se face asa:

• vreo 20 de min exercitii cu bara sau cu bara in spate, gen genuflexiunui, fandari, aplecari, ramat etc. tot felul de exercitii pt picioare si mai putine pt brate. Si fie le faci cu o bara de greutate anume, fie iti pui tu pe bara ce greutati vrei.
  • apoi 10 min exercitii cu gantere, tot care ce greutate vrea
  • la sfarsit tot vreo 10 min de abdomene de cateva feluri, cu sau fara gantere si izometrie

Eh si eu am facut cu o bara de numai de 5kg si cu gantere de 2 kg, sa nu ma defectez. :grin:

Doamne, da cum crezi ca poti combate incapatanarea coanei @Nancy, daca nu tot cu incaptanare :smile:

De sarit nu am vrut eu sa sar. Nu cred ca m-ar durea. Dar cred ca de la un exercitiu de genul asta mi s-a tras, numai ca nu imi amintesc sa fi simtit ceva atunci ci la vreo doua zile dupa. Iaca nu stiu cum ii zice sariturii aleia, dar daca stii imi zici tu. E un fel de cutie cu reglaj pe inaltime, pe care sari cu amandoua picioarele.

Box jump, le zice!
Cum ziceam, dacă durerea a apărut după săriturile alea, întrebarea e “de ce?”
Dacă a apărut fără legătură cu săriturile, întrebarea e “de ce?”

Pai cred ca de la alea. Si de ce…nu stiu sa zic, ma gandesc ca cel mai probabil nu sunt inca la nivelul de a sari pe ceva mai inalt decat e steperul, sa zicem. Adica ma gandesc ca nu imi controlez pozitia suficient de bine si asa s-o fi intamplat.

Atunci stiu ca am incercat prima si singura data sa cresc inaltimea.

Mă, indiferent de înălțime, tu ai avut o poziție greșită, la săritură și cel mai frecvent, se aduc genunchii spre interior. În loc să te oprești aici, îți recomand să-ți tragi o cutie în fața oglinzii și să te urci pe ea, cu un picior, apoi să cobori încet, încet, încet, cu unul din picioare pe cutie și celalalt în aer. Acolo ai să vezi, ce fac greșit genunchii. Dacă nu corectezi, mai devreme sau mai târziu, tot la fizio ajungi!

Madam, iti foarte multumesc pt explicatii. Ma studiez si reviu cu detalii.

Ce mai plimbare am băgat. 10 km, pe mațele goale. A fost fain, dar mi-era foame, am ajuns acasă cu orgii gastronomice, în gând.

Azi am băgat 11 km, alternat alergare și mers în pas alert. Îndrăznesc să cred că pic secerată, la noapte.

Alergat juma de oră. Pe ploaie cu bulbuci. A fost fain măăăă!!!
Mai fac de-astea. Mă tem că o să am probleme, când (well, dacă) o să dea căldura. Îmi place alergatul pe vreme rece, nu mă coc!

Mah, dar tie nu iti displacea pur si simplu sa alergi, punct? :grinning:

Eu bag tare in basement pe treadmill, 35-60 minute, depinde cat sunt de obosita. E prea frig sa fug afara, sa fie asa la un 10 C macar, altfel nu ma incumet.