Un pic de exerciţiu fizic

Ba da! Mi se parea cea mai plictisitoare forma de antrenament, pana cand am avut problema cu genunchiul si am inceput sa ma plimb prin padure, unde brusc, am devenit interesata de trail running, care e cu totul alta poveste, fata de plicticosul alergat pe asfalt.
Insa, pana cand dezvolt un pic de anduranta, trebuie sa ma fugaresc prin oras.
Inca nu am liber la sarituri 100% si ca sa evit eventuale accidentari, cand reiau antrenamentele mele favorite, trebuie sa alerg. Si daca tot e musai, macar sa fac sa fie cat mai placut, cu putinta.Asa ca mi-am luat haine dedicate, am playlist special, imi impun un mindset pozitiv si ies la alergat, chiar daca incaltarile par de plumb si picioarele par sa aiba viata proprie si ma duc inapoi spre apartament.

@Sibipa, bravo! In cercul meu de amici, o numid dreadmill, asa draga ne e :smile:

Ah, alergatul prin padure este minunat, imi e insa cam teama sa o fac singura. Visez la zilele cu soare, fii-miu bagand viteza pe scooter, iar eu si barbata-miu in spatele lui, incercand sa tinem pasul :)))))) Intelegeti acum de ce nu pot renunta la treadmill, oricat de urat este el in basement :slight_smile:

Am fost la Bodypump, vai de mine cât de încet mă refac, după scârba aia de bolenșniță! Îmi tremură tot corpul, de oboseală :unamused:
Cred că e cazul să regândesc planul de antrenament, poate să reduc din greutăți, nu știu, o să mă gândesc.

Dupa Bodypump, am bagat 10 km trail power walk/ run.
Am fost in cercetare, dupa noi zone de antrenament. Iata ce-am gasit, in mijocul orasului. O data pe saptamana, o sa bag o tura de trail, aici:

Am alergat 6 km, m-am urnit greu. Pe Strava aveam inregistrata o tura de bicicleta de 50 km fix anul trecut pe 9 aprilie. Eram desteapta anul trecut. Mi-am propus sa mai alerg de doua ori saptamana aceasta.

Da, e greu, dar important e ca te-ai urnit! Bravo tie! :+1:

N-o sa vă vină să credeți, dar au scos-o pe vocsâta din schemă!
Prin urmare, reorganizarez orarul de antrenament, bucile și cracele se antrenează miercurea, la alt centru.

Eu ma duc maine la sala, dupa o pauza de 8 zile. Probabil o sa ma doara diverse.

Eu am mers cracanata si cu dureri atroce, toata saptamana trecuta, ba chiar si azi, mai aveam niste reminiscente de febra musculara.

a fost ok. bine, e drept, m-am jucat cu greutati minuscule, dar sincer nu aveam niciun chef sa imi iasa matzele pe acolo si sa ma doara tot corpul o saptamana dupa.

Eu am vrut sa alerg azi, la trezire, dar era 1 grad si mi-e frica sa nu cumva sa fiu sensibila, dupa bolesnita, asa ca n-am alergat.
Azi buci si craci, maine alerg.

Frățică, ce antrenament am tras! La inimă, m-a uns. La exercițiile de plyo, ziceai că-s pe arcuri noi! Burpees? Bring it on! Ca un soldat de elită!
Acum mă simt refăcută, după spurcata aia de betegeală!

13° soare și (nelipsitul) vânt. Am alergat 5 km și mă simt de parcă merg pe nori.
Dacă mă simt ok, bag și mâine, una mică.
Mă duc la o înmormântare, e poate, cu atât mai indicat să alerg, după…

Ce mai zi, mă fetelor! Bodypump, un brunch uriaș și după aia trail running, cu amica mea.
Magic! Pădurea aia, are efect energizant și-mi curăță creierul de tot gunoiul inutil, care se adună acolo, cum ar fi stresul! După alergare, am hoinărit prin pădure, încă două ore, ne-a prins și nițică ploaie. Eram prea euforice, ca să ne pese!

Eu azi am facut smotru prin casa, dar maine ma duc la alergat. Imi tot faceam planuri sa imi reinnoiesc abonamentul la catarat, nu am nici o sansa cu programul pe care il am. Ma multumesc cu alergatul si mai evaluez situatia peste o luna.

Si cu bicicleta ce faci @Lotte, n-o scoti la plimbare?
Eu am facut ieri 75 min de yoga (copilul a tinut prima clasa oficiala si a facut bine, lumea a fost incantata), iar seara, imediat dupa apusul de soare, dar cat mai era lumina, am urcat pe-un deal. Eram cu limba scoasa de-un cot cand am ajuns sus :see_no_evil: , dar n-am facut nicio pauza. :muscle:
Maine vine o prietena la mine si vom face si o unitate de yoga, cu personal trainer :grin:

Felicitari Ninei, sa tina mii de ore de yoga! Nu am mai scos bicicleta :(. Nu mai am timp de nimic, o ora reusesc sa fug de acasa in parc, mai mult nu. De fapt sunt foarte ocupata si nu fac nimic interesant. Azi am fost la coafor, la spalatorie sa spal masina, la cumparaturi, apoi acasa am facut curat, s-a dus ziua.

Eu ies și azi, la alergat. 5 km și închei cu scări, urcare și coborâre, cât pot de rapid. Dacă nu mai am suflu, ca să le urc în fugă, o iau încet la deal și mai vioi la vale.

La scari sa-ti pui The Eye of the Tiger in urechi :grin:

Haha, will do!
:grin::grin::+1::+1:

Am alergat 6,8km, vreme perfecta!