Un pic de exerciţiu fizic

Bine, de fapt stiu ca sunt cam deplasata. Adica vineri plec pt 10 zile, deci nu poate fi vb de antrement, iar sapt trecuta am fost praf. Teoretic pt 2-3 zile sapt asta, imi dau si eu seama ca e mai bine sa stau in banca mea, decat sa fac vreo minune, dar nah, ma simt asa, intr-un fel.

Da, știu cum te simți. Ca și cum pierzi o chestie acolo, se petrec lucruri și tu ești pe dinafară. Athlete’s anxiety! De-aia există mental coaches, ca să țină pe loc, nerăbdători ca tine, ca mine, ca alții, care ar muri pe pista de alergat, sau cu greutățile pe ei.
Incarca bateriile, fa exercitii de respiratie, ai o viata intreaga inainte, o sa ai timp sa te antrenezi, o gramada!

Sunt curioasa cand ajunge ploggingul in tara :grin:

https://www.bbc.co.uk/bbcthree/article/237c63d4-0a54-406a-ae51-ad677a872456

In care tara? In Romania?

Sper ca niciodata :fearful:

@Travelerista, nici tu nu stai in Romania?

Pe mine, ma cam enerveaza plogging-ul! Adica ideea in sine, e ok, dar sa innebunesc, daca m-apuc sa adun jegul altor nesimtiti.
Mi-e teama, ca se va ajunge la un fel de acceptare, a comportamentului de vita, care se balega unde nimereste, pentru ca iata, niste oameni care n-au ce face cu timpul lor liber, ies la cules gunoiul altora.
Stiu e dovedit, daca individul face un bine societatii, isi face un bine siesi! Sunt de accord, dar tot ma seaca ideea de nesimtit care arunca gunoaie, pentru ca altii vor sa fie fit, in curatenie si n-au decat sa le adune!

Am cativa prieteni, alergareti de maratoane, cu experienta, suedezi 100%, varsta mea, sau pe aproape. Niciunul din ei, nu s-ar apuca de plogging! Ar face insa galagie, sa trimita primaria oameni sa faca ordine, ca de-aia platesc taxe! Ma intreb cine-or fi ploggerii aia? :thinking:

Mah, va rog sa ma credeti ca inclusiv nesimtitii sunt mai de soi in afara :joy:

Probabil, cele care ma citesc comentand ca nu imi convin diverse, dar pe de alta parte si refuzand sa fac chestii gen proteste la greu, strans gunoi dupa altii etc, se gandesc ca sunt o nesimtita de care nu este decat gura :smile:

Pe de o parte sunt de acord cu tine ca indiferent de cat de civilizata e natia, stransul voluntar al gunoiului dupa altii si tot felul de fashionuri din astea gen plogging sunt de rau augur. Adica daca strang unii dupa tine, de ce sa te mai stresezi. Asa ca din principiu, nici intr-o tara civilizata nu as aduna gunoiul altora. Eu cred in educatie (inclusiv aia prin aplicarea amenzilor) nu in slugarit nesimtitii ca poate s-o prinde si de ei ceva.

Si pe de alta parte, daca prin absurd mi-ar da prin gand sa fac asa ceva in Romania, as sta linistita intr-un colt sa imi treaca :grin: Pai daca cumva iti vine ideea sa faci vreunuia observatie ca iti arunca gunoiul in fata sa mai faci si tu o genuflexiune, desi cosul e la 1 metru de el, fie te spurca de nu te mai spala nici Dunarea, fie arunca cu alt gunoi in tine (dupa cum am povestit, deja am patit-o :grin: )

Asa ca ce vorbesti frate, chiar am fata de proasta sa strang cantitatile de gunoi impresionante, aruncate de unii despre care nu sunt convinsa ca apartin speciei umane? :joy:

Eu nu vad asa problema, ci ca pana la urma vor vedea si nesimtitii treaba asta si vor lua un exemplu. Iar statul ar trebui sa faca multa munca de convingere la capitolul gunoi, incepand in scoli, reclame etc. Nu cu degetul ridicat si de sus, ci cu umor si coolness. Se poate ca e o gandire naiva, dar de stricat n-are ce strica.
Mie ploggeritul mi se pare ok, din punctul meu de vedere poate fi un impuls pentru alergat celor carora li se pare plictisitoare numai miscarea.
Ei nah, primaria ce ti-ar spune? Ca trimit oameni la facut curat, dar nu pot fi acolo 24 din 24.

Am mai muncit si transpirat si azi 2 ceasuri, pfuai ce bine ma simt!

Si mie mi se pare ok, am zis mai sus. Nu mi se pare ok, efectul pe care il poate avea. Adica, in loc sa le puscam niste amenzi, magarilor, iesim sa facem sport si sa curatam gunoaie! Eu nu prea mai cred in conceptul “kill them with kindness”. Si daca te uiti la tarile vestice, au reusit sa pastreze ordinea, prin amenzi mari, nu prin mangaiat parinteste si plin de intelegere, pe capul imbecil, care a aruncat jegul in locuri publice.

Nu stiu cum reactioneaza primariile, la voi, dar aici, vocea cetateanului, e luata in serios. Si curatenie, se face zilnic. Pe strazi, in parcuri, peste tot.
Am oarece suspiciuni, cu zonele eligibile pentru plogging, dar o sa mai investighez, inainte sa dau goarna.
Am insa respect, pentru cei care gasesc atata zen si bunatate, in inimile lor, incat sa-si dedice timpul, stransului gunoiului aruncat de altii. Foarte crestinesc!

Cu asta pot fi de acord! Frumos si crestinesc gest, dar eu nu il fac! :neutral_face:

Zici tu? :smile: Restaurant si hotel nu chiar ieftin - neamt la cina seara, omul isi taia unghiile cu unghiera.
Am sute de exemple cu niste taranisme si nesimtiri cu toate natiile. Cati cocalari englezi la costum nu vad in fiecare zi… :roll_eyes::roll_eyes:

Neamul prost nu s-a nascut in Romania. E peste tot. Diferenta este ca in alte locuri sunt amenzi si reguli care se respecta.

continuam aici: