Una alta, tot despre carti

http://www.contributors.ro/fara-categorie/video-interviu-cu-grigore-arsene-despre-ideea-pretului-fix-al-cartilor-si-despre-ce-se-mai-intampla-pe-piata-de-carte/?cfcc

“Distribuția este acum așa: Bucureștiul, aproape 50%. Așa ceva nu se poate. Te duci la 20 km de Iași și găsești un sat în care copiii nu au văzut niciodată o carte, decât la televizor. Acasă n-au cărți, biblioteca nu există. În satul lui Marin Preda, biblioteca are operele lui Marx și Engels. Dacă faceți o hartă a milionului acela de cititori, a modului în care sunt plasate distribuțiile directe, distribuțiile prin librarii, vedeți niște pete albe îngrozitoare. O să-mi spuneți că există distribuția online care e în creștere, bine, dar e un mic paradox, care de fapt nu e paradox. Ca sa comanzi online trebuie să fii într-un orășel mare ca să ai acces la Internet, să ai puțină pricepere…”

Interesant. Mulțumesc pentru articol.

Na ca facui si io testul:

Dip your feet in the waters of South Australia
You are a romantic at heart and are looking for the perfect remote location to get away from it all
We recommend: The Light Between Oceans by M.L. Stedman. This mesmerising story sees a husband and wife making a devastating decision that will haunt them forever, when they discover a ship wreck containing a dead body - and a baby.

Seriously? :))

:joy: sa inteleg ca nu te prinde povestea?

Am citit ”The Girl on the train” în concediu. Mare decepție. Dacă ăsta e thriller psihologic, eu sunt Nefertiti. După vreo 10 pagini de la înfăptuirea crimei se vedea din avion whodunnit. Agatha Christie reușește un suspans adevărat într-o nuvelă de 15 pagini, Paulei Hawkins nu i-a ieșit nici în 330. :sleeping:

Până și faptul că o cloșcă de-a soacră-mii a scos 4 pui e mai palpitant decât cucoana din tren.

Cică a fost vreo 3 luni pe primul loc în topul NY Times Fiction Best Sellers… 'ai de capu meu, dacă asta era cea mai bună, nu vreau să-mi imaginez cum erau celelalte de pe pozițiile inferioare.

@Nancy, madam, acu’ intelesesi ce vrusei sa zic pe cealalta tema? :smile: Orice fraza scrisa pe bilet de autobuz, poate fi publicata, cumparatat si citita in draci, fara ca asta sa insemne ca e vreo valoare :grin:

Pfuuuuuaaaaa, @Nancy !! :joy:
Asta a fost lovitura :))) cum domne sa zici asa ceva despre biata fata din tren?!

Ete, ce bine că esti!
Pe Audible mă imbiau la cartulia asta, dar ce zic ma imbiau, mai ca ma plezneau peste ochi cu ea, s-o iau, s-o iau!

@Samoa o am ebook daca vrei sa o incerci.
Spre disperarea lui @Nancy (nu daaaaaa) mie chiar mi-a placut cartea. Nu neaparat pentru adrenalina “whodunnit” cat pentru atmosfera. Si nici stilul de scris nu mi s-a parut rau. Pe mine personal m-a prins cartea.
Dar asta arata inca o data cat de subiectivi suntem in preferinte care sunt mereu spontane.

La capitolul ”atmosferă” am pierdut prin faptul că am citit-o în germană. Dacă traducerea n-a fost din cale-afară de iscusită, gata fandacsia.

Nu-i bai :wink: Se gaseste altceva palpitant pentru toate gusturile.

In weekend trebuie sa imi umplu kindle-ul pentru plecat pe coclauri.

https://www.penguin.co.uk/articles/find-your-next-read/reading-lists/2016/aug/where-to-start-with-the-originals/

Interesanta colectie, am ochit cateva carti care mi-au atras atentia.

BRAVO, BRAVO, BRAVO :heart_eyes: :heart_eyes:

Iar cu opinia de mai jos sunt 100% de acord si e fix ce toc si eu pe unde pot si cum pot!!

"The appetite for public debate on the real issues is just catching momentum in Romania. We had no debate teams in school; our minds weren’t structured in pros and cons but love and hate, reluctance and let’s-agree-to-disagree at best. We’re just starting to grasp the real respect for valid arguments. Over 40 years of communism effectively shrunk all public debate into domestic arguments, and after 27 years of democracy, we’re still learning to state our minds coherently and transparently. This might sound like a cliche for some and a Palme d’Or screenplay for others, but this is our playground. This is where the need for all those amazing books comes in. The more we read, the more we understand, and the harder it becomes to label these issues as irrelevant.

My business partners and I understanding the importance of this place we all share, that needs love and pampering as much as it needs alteration and bruising. We live and die by the stories that make sense of it, some of which we hear and see, a few of which we write, most of which we read, the best of which we share with readers. We translate and struggle to get financing and edit like motherfuckers. We ask for help, we sleep less, and sometimes drink more, but we do the job because we believe that leaving these kinds of stories out of the Romanian market is not acceptable."

Au gasit-o pe Elena Ferrante…pfuuuuuuu

Sa te caci pe ei de jurnalistii lui peste! :rage: Si nu numai boul e de vina, ci si fituica care i-a publicat stirea. Buuuuuuh!

Și, ce au câștigat?

Tiraj mai mare la ziar, trafic mai mult…eu stiu. Dar prea multe in afara de succesul asta pe termen scurt si ceva notorietate, nu cred sa castige.

E o situatie ciudata: pe de o parte toata lumea a fost curioasa, indiferent ca acum multi sunt revoltati. Pe partea cealalta insa…de ce dumnezeu ar conta? Cand mi se pare ca si asta a fost o doza mare de farmec si de mister care a atras lumea spre cartile ei.
Ce nu mi-a placut a fost atitudinea ziaristului care tot argumenta ca domne minciuna trebuie scoasa la iveala. Mai gicule, vorbim de literatura/fictiune. Fictiunea e baza pe minciuna, pe inventat povesti, experiente, trairi. Asta face un scriitor!
Omul zici ca a prins un politician cu rata-n bot.

Ei, cauta si el acum motive, dobitocul.

Eu n-as zice ca Elenei Ferrante i s-a facut cine stie ce mare grozavie.
In fond cand accepti sa fii persoana publica,chiar in spatele unui pseudonim,accepti tot ce decurge din aceasta postura.Inclusiv sa fii …deconspirat.Gloria vine la pachet cu riscuri si trebuie sa le faci fata in mod egal.
Autoarea are dreptul sa dezminta “marea descoperire” a jurnalistului, sau sa continuie jocul,exact cum vrea ea.
Personal, ideea misterului ca ingredient de marketing sau ca adjuvant al inspiratiei nu ma impresioneaza cu nimic.Din contra,personalitatea - si cand spun asta ma gandesc la Personalitate cu majuscula - e infinit mai fascinanta decat o masca de incognito.
A nu se intelege ca am ceva cu intimitatea Elene Ferrante,nici vorba.
Sunt insa multi autori la ale caror carti am ajuns abia dupa ce m-au fermecat pe sticla,pe net sau in print.
Ultimul e Alessandro Baricco,delicios punandu-l in inferioritate clara,prin simplitate si naturalete pe Catalin Stefanescu,care se chinuia vadit la “Garantata 100%”, sa fie ba doct,ba glumet,ba spontan, si care nu era decat usor stresat de persoana interlocutorului sau.

Faza cu Ferrante mi-a adus aminte de scandalul cu terorista,mai stiti ?

Blogul care a spart audientele de rating cultural livresc in Ro, avea o autoare misterioasa.De la un punct incolo, istoria a dat in film politist.
Unii au avansat chiar ideea ca blogul are in spate o echipa interesata sa serveasca anumite interese editoriale.
Pana cand als(Alex Leo Serban), care nu avea cu cine sa se mai joace, s-a luat de terorista.Cum ca a descoperit cine e si ca anonimatul ei e lipsit de fair-play.
Conflictul a atins o asemenea dimensiune incat terorista a inchis blogul, iar blogosfera literara s-a impartit in doua tabere.
Sic tranzit gloria mundi …als a murit la scurt timp, terorista a avut un came back temporar, atat timpul lui cat si al ei trecusera.
In acest al doilea caz, nu am inteles incrancenarea niciunuia dintre ei.

Sigalia, eu nu sunt de parere ca un scriitor sau un compozitor e o persoana publica. Esti persoana publica daca te prezinti, sunt multi scriitori care-si fac reclama la lansarea cartii, citesc in public, dau autografe, accepta interviuri la radio si tv. Si altii care nu vor, unii pur si simplu nu vor tam-tam. De ce sa nu accepti treaba asta? S-apoi mie jurnalismul mi se pare ca ar trebui sa descopere scandaluri economice, politice, sociale, nu prostii dintr-astea.
Am citit in weekend un articol care incepea asa si am ras:

Shirley Jackson once wrote that when she went to the hospital to deliver the third of her four children, the admitting clerk asked for her occupation. “Writer,” Jackson replied. The clerk said, “I’ll just put down housewife.”