Una alta, tot despre carti

Cand esti un scriitor introvertit normal ca nu vrei sa ai o viata publica, care te seaca pur si simplu de energie. Ziaristul desconspirator nu intelege nevoia de anonimat sau stie si il doare direct la basca.

De regula si eu sunt de parere ca o persoana publica isi asuma si bunele si relele care vin la pachet cu “functia”.
Dar in acelasi timp mai cred ca sunt situatii in care curiozitatea oamenilor intra putin cam mult cu bocancii in intimitatea celor din jur.
Da, si eu apreciez mult personalitatea oamenilor. Uite de exemplu Lionel Shriver. Am tot vazut-o pe la BBC in diverse dezbateri si discursuri politice si literare si am devenit fanul numarul 1 al femeii. Desi nu am citit nimic de ea. Dar astept sa apara in format paperback ultima ei carte, The Mandibles. Exact ce spui tu @Sigalia, stilul ei si personalitatea o sa ma faca sa cumpar cartea.
Dar sunt situatii si situatii.

Sincer, la faza cu terorista.ro chiar mi-a parut al naibii de rau ca s-a ajuns la desconspirat si circuri. Chiar nu am putut pricepe ce au avut bai nene cu tipa si cu site-ul ala?!?!
Drept dovada ca nici nu a mai tinut jocul asta prea mult. Vad ca nu a mai scris nimic din 2015. Avea Terorista niste recenzii superbe, aflam despre niste bijuterii de carti care nu erau promovate si chiar nu ma rodea curiozitatea sa aflu cine este ea in buletin.
Si, chiar daca servea interesele vreunei edituri si tot nu vad care era problema. Ba din contra, mi s-ar fi parut o idee geniala de “product placement”/marketing facuta cu cap. Si cartile trebuiesc vandute pana la urma.

Cam la fel mi se pare si la Ferrante. Nici nu m-a enervat faza (in fond, curiozitatea e mare si se castiga bani din asta) dar nici nu pot sa spun ca vai, hai gata, sa o obligam pe femeie sa iasa in fata si sa dea cu subsemnatul.
Pentru mine va ramane mereu Elena Ferrante, iar cartile ei (de indata ce vor aparea editii faine) cu Prietena mea geniala, vor sta in biblioteca si in suflet, la loc de cinste.

De acord Daria, sunt situatii si situatii :slight_smile:
Ideea mea era ca se exagereaza nitel cu jurnalistii care nu lasa lumea sa traiasca.E si nitica ipocrizie inconstienta aici.Facem atata galagie ca nu se respecta limite da’ nu rezistam sa nu aruncam macar un ochi la ce scriu paparazzi.
Eu zic sa scrie.Da.Publicul stie sa discearna,publicul care conteaza, publicul de o anumita facura, care nu cade lat la prima “bomba”.Acesta isi cunoaste idolii si stie sa le fie alaturi.
Fiecare VIp,indiferent de zona,isi are publicul pe care il merita.Ca si dovada,concluzia ta,atat de frumoasa : " pentru mine va ramane mereu Elena Ferrante…"

Acum cu terorista: nu stim ce i-a venit lui als pe ea.
N-am nici cea mai mica ezitare sa afirm despre el ca a fost o personalitate extraordinara,un critic nascut,nu facut,dintr-o specie rara care a inceput cu D.I.Suchianu,a continuat cu Ecaterina Oproiu si (probabil) a sfarsit cu als.
A lasat pagini care se citesc si acum cu un sentiment de revelatie,pentru ca iti deschid nu doar orizonturi artistice ci si umane, de viata.
Nu numai ca nu e nimic rau in a promova interese editoriale,e chiar bine.
Ceea ce nu e tocmai bine,e sa te dai o femeie care fumeaza ca turcul,iubeste pisicile si citeste o carte pe zi si tu sa fii o echipa de handralai care scriu cu spor.Nu e fair-play.
Personal nu cred ca in spatele teroristei erau mai multe persoane.Stilul era unitar si eminamente feminin.
als a spus ca in spatele nick-ului era traducatoarea Vali Florescu.Da, si ? La fel ca tine zic si eu : pentru mine era terorista care scria minunat si ma facea sa vreau toate cartile despre care povestea ea.
Mi-a placut meciul dintre ei,dar lui als nu-i puteai face fata mult timp.
Mi-a parut rau cand T. a inchis usa blogului si ne-a dat pe toti afara.Personal,cred ca fanii ei nu meritau acest lucru.Si nici ca als trebuia huiduit pentru o polemica si pentru decizia ei.
Daca vrei sa duci cu adevarat ceva inainte,o faci, ignorand total si suveran orice atac.
Ca dovada,als nu mai e demult.
Terorista s-a sfarsit si ea,literar si iata,nu datorita lui.
Au ramas pagini frumoase,pentru care,dincolo de greselile omenesti si inerente de care s-au facut vinovati,le suntem - si acum ! - recunoscatori.La amandoi :slight_smile:

Niste recomandari chiar faine de carti sub 200 de pagini :smiley:

Scuzati, dar mi-a sariz imediat in ochi:
Toni Morrison’s Sula
An essential book in the formation of black feminist…
:joy::joy::joy:

Hahahahaha :))))))))))))))

Dar feminismul nu ar trebui sa fie la modul general ?! :joy:

Ce vreau să spun e că traducerile sunt ca reinterpretări ale aceleiași piese de teatru. Unii interpretează într-un fel, alții în altul. Însă piesa nu e aceeași indiferent de actori, chiar dacă textul e același – iar textul nu e același indiferent de traducere, chiar dacă acțiunile și ideile redate sunt aceleași.

Paul Beatty cu The Sellout castiga Man Booker Prize-ul 2016.

Pe mine personal nu m-a prins cartea.

Vom avea o noua carte de Ferrante :smiley:

:joy: Tare mult mi-a placut Black Books. Pacat ca nu l-au continuat.

Ce dor imi este si mie sa ma duc la Gaudeamus. Good old time cand plecam de acolo cu sarsanalele incarcate precum bisnitarii :smiley:
O sa ma inverzesc de invidie zilele astea :slight_smile:

https://media.bookbub.com/blog/2016/10/19/things-that-prove-librarians-are-incredibly-clever/

E de luat la puricat articolul.

https://roxanamchirila.com/2017/01/06/stiintifico-fantastic/

M-am întrebat foarte multă vreme cum pot unii să fie fani de SF fără să poată face diferența între literatură științifico-fantastică și fantasy.

Pentru fanii Murakami: o noua carte va aparea in februarie.

Buna intrebare:

Acum daca stau sa ma gandesc, realizez ca sunt extrem de haotica, ma bazez mult pe instinct si pe ce chef am pe moment. Cum de exemplu mi-a facut chef serialul Taboo de carti cu aventura, drame si intamplari cu istorie reala din perioada secolului 18 din Londra.

Ma gandesc in primul rand ce tip de atmosfera vreau sa imi creeze cartea respectiva. Apoi dupa ce identific genul…ma apuc sa dau navala pe goodreads, prin blogurile de carti pe care le citesc si prin site-urile online de unde imi comand carti.

In librarie aleg cartile in principal bazandu-ma pe rezumatul scurt scris pe spatele copertii. De asta ma enerveaza editurile romanesti care in general pun pe spate nu scurte recenzii/pareri, ci bucati plictisitoare de comentarii literare bune pentru BAC. Spune Gicule pe scurt despre ce e vorba in carte, scrie parerile oamenilor care au citit cartea. Nu vreau sa citesc analiza literara ci scurt pe doi “despre ce este vorba”.

Ce-i drept parca in ultima perioada au mai inceput un pic si incetisor sa mai schimbe stilul asta. Editura Nemira mi se pare ca se reformeaza ff misto de ceva ani.
Pacat insa ca nu citesc f multe SF-uri.

Faina ideea! Eu un singur lucru nu imi pot imagina…cum poti citi in 66? Pentru ca pe vremea cand ma duceam la liceu, facultate sau in oras si 66-le era baza…doar in weekend ce prindeam masina cat de cat libera. In rest era rascoala de la Bobalna :smiley: :smiley:
Dar oricum ar fi, bine ar fi sa existe cat mai multe initiative si idei pe tema asta.

Ascult asta:

Autoarea e mișto în programe TV și scriind, dar își citește opera, cam lipsit de emoție.
Cartea e ok, nu mă împrăștii de râs, dar mi-a modificat puțin starea de spirit (eram furioasă), e așa, de weekend. Aș îndrăzni să anticipez, că e o carte pe care o uiți cu aceeași ușurință, cu care ai ascultat-o/ citit-o.
Una peste alta, dacă nu țineți morțiș să fiți culte în cap și mai coborâți și în lumea vulgului, e o carte care se încadrează perfect în diminețile în metrou/tramvai /autobuz. Nu solicită foarte mult, oferă bună dispoziție.