Vacantele si calatoriile noastre

Aici m-am gandit ca ar fi util sa impartasim experiente si ponturi care ne pot da idei.Bune !

Pentru deschidere un articol care ne poate inspira.Mie mi-a placut si subscriu la viziunea autorului.

Am sa purced in cautarea Aurorei Boreale in Islanda, Reykjavik intr-o luna…Daca a fost careva , accept sfaturi si idei :wink:
Momentan am planificat Laguna albastra,unde intentionez sa stau ca o balena unsuroasa imersata in apa fierbinte pana ma fac ca stafida, si GoT tour.

Abia astept sa vad poze :heart_eyes:
Si cu natura dar si de la GoT tour ;))))

N-am recomandari ca nu fusei si nici se mai poate anul asta excursie. In iarna am planificat doua saptamani in varf de munte la Sinaia unde sa ne relaxam creierii de tot.

Vezi episodul cu Rick Stein in weekendul petrecut in Reykjavik. Oamenii mi s-au parut fff calzi si prietenosi. Mancarea ciudatica.

M-am uitat alaltaieri la o bucata de film islandez Hross í oss, Guardianul zice > This film deserves its cult status.
O ciudatenie, foarte artistic :upside_down: , si care m-a facut sa ma gandesc ca oamenii acolo sunt totusi mai…altfel. Nu la Reykjavik sau in zonele mai populate.

Mie mi se par toti nordicii mai stranii asa…Poate e doar o senzatie, nu am fost niciodata in vreuna din tari.

O mostra de Islanda in 5 zile :slight_smile:
Oamenii veseli, amabili, mândri de țara și poporul lor…asta m-a uns la suflet.
Totul arată ca un movie set, ca o pictura cu linii perfect marcate și culori ireale.
Negrul vulcanic preponderent este intr-un contrast izbitor cu localnicii luminosi, fericiți cu un simt al umorului peste medie.
Vremea mi-a adus aminte de Patagonia, se schimba la fiecare câteva minute: soare, vânt apoi nori, niște ploicica, iara soare și tot așa… totul e sa ai răbdare și sa zâmbești :slight_smile: vei fi răsplătit…

Asa mi s-au parut si mie localncii din documentarele pe care le-am vazut. Chiar ma gandeam cum or putea sa fie asa veseli cand e totul asa taciturn.
In episodul cu Rick Stein se mai vazuse si mandria aia a lor de care vorbesti tu. Mandri de haleala, ca spuneau ca in general totul e de la ei din “curte” si ca incearca sa se promoveze cat mai mult. Foarte fain mi s-a parut.
Musai trebuie sa facem o excursie scurta pe acolo.

Scot subiectul de la naftalină (emoticon_cu_pămătuf_de_șters_praful) ca să vă-ntreb dacă a fost vreuna dintre voi la New York. Vom ajunge acolo vara asta și în afară de destinațiile consacrate - Times Square, Rockefeller, Empire State Building, Central Park șamd, aș fi curioasă să-mi povestiți, dacă vreți, eventualele voastre experiențe și, poate, diverse sfaturi de om care-a fost la fața locului.

Cazare avem, dar de pildă unde se poate face niscaiva shopping, ce-ar fi de vizitat în afara obiectivelor incluse în orice ghid turistic, dacă aveți ponturi de locații unde se mănâncă bine, dacă sunt eventuale taxe de care afli abia la fața locului și care-ar putea fi evitate :smiley: etc.

Mulțumesc în avans pentru orice input :slight_smile:

taxe? da…toate sau aproape toate preturile din magazine in SUA sunt fara taxe :smiley: inainte sa te entuziasmezi aduni frumos si taxele (care difera de la un stat la altul :grin:)

io te consiliez pt restul :smile: la new york nu cunosc.

Nu vreau să adun taxe, vreau să le evit :smirk:
Ce, adică Trump poate și io nu? :smile:

atunci te faci ca nu le vezi pana la casa :smile:

Mancare: asta mi se pare un to do neaparat, mic dejun la Barney Greengrass. Ca-i tipic new yorkez, mic, inghesuit, bagels buni, se intra imediat in vorba cu lumea.
Mancare buna (si calitativ, nu numai la gust) la un pret foarte ok se gaseste la impige tava la Whole Foods. E enervant ca trebuie sa te pui cu tava-n mana la coada la care sta si omul care-si face cumparaturile de supermarket, se poate raci mancarea pana apuci s-o mananci.
Daca vrei Paella, churros si sangria adevarate (la ei am mancat paella vietii mele, nu in Spania): Socarrat.
Orez cu lapte in fel si chip, buuuun tare, plus locatie simpatica foc: Rice to Riches
Plimbatul pe high lane trebuie combinat neaparat cu o vizita la Chelsea Market, e plin acolo cu locuri unde se poate manca bine. Am mancat acolo buritto-ul vietii mele, la Los Tacos No. 1.
Si in China Town trebuie de mancat, normal.
Revin

Shopping:
toata lumea lauda foarte tare outletul Woodbury (e ce va inafara orasului, dar merg busuri intr-acolo), eu n-am ajuns niciodata acolo, deci din proprie experienta nu pot zice nimic.
Mie daca mi-a trebuit mall in NY, am combinat cu mersul sau venitul de la aerport, mi-am luat o noapte hotel acolo in apropiere si am acordat o zi strict shoppingului. Asa am fost la The Mills at Jersey Garden si la Westfield Garden State Plaza.
In NY city, daca vrei bargains, intra la TJ Maxx si Marhalls. Eu mi-am mai tot luat chestii misto la preturi foarte bune si de la magazine mai mici, care mi-au iesit in drum. La Macy’s, Bloomingdale’s, Barneys, numai daca-ti trebuie neaparat ceva care se gaseste acolo. La Macy’s au des tot felul de oferte misto la parfumerie, dar am prins si fara asa ceva.
La Century 21 ( e langa Ground Zero), la demisol, mi-am gasit intotdeauna ceva incaltari misto la pret foarte bun.

Mii de mulțumiri, @Travelerista!!! :slight_smile:

:smile:
Chiar vroiam sa-ți spun ca Travelista e umblata bine prin NY, dar văd ca s-a oferit deja voluntar.

Mi s-a pus pata pe Lisabona, dar nu găsesc niciun zbor mai scurt de 6’40’ și la un preț de bun simț.
Ce naiba e așa de scump zborul spre Lisabona?!!

Nu mai zboara Tap Portugal? Eu cu ei am fost. Ma rog, zborul direct e de vreo 4 ore si am dat rezonabil. Cred ca in jur de 250 de euro/pers. Parca si Blue air au zboruri spre Lisabona, iar preturile sunt acceptabile zic eu, adica tot pe la 200-250 de euro/persoana. Mai jos de atat nu cred sa gasesti pt Lisabona.

Sper sa găsești ca e tare faina Lisabona!

M-am uitat pe TAP, 865 € pt 2 persoane, round trip :pensive:
Mai caut.