Viitor de aur

Stiam toate astea. Crezi ca daca imi arati chestiile pe care le stiu despre PSD o sa sar in limba sa votez Ciolos? Cumva ai inceput si tu cu atitudini gen “daca nu esti cu Ciolos esti clar cu PSD, huoooo!”???

Am zis ca Ciolos e o javra infecta si ca nu il votez nici daca alternativa e PSD, nu am zis ca sunt PSD-ista sau ca votez PSD. Da tu poti crede orice rahat vrei la o adica…

Asta e realitatea romaneasca.Agresivitate.

Foarte urât! Nu-ți face cinste pasajul ăsta, oricât de îndreptățită te-ai simți!
Distanța confortabilă a diasporei, e o expresie demnă de Andra, de pe forumul ălalalt. Deși, nimeni nu vă ține în lanț, în România. E o alegere asumată, prin urmare se suportă și consecințele.
Pe de altă parte, am serioase îndoieli că cei rămași, din patriotism o fac. Bwhaha… E vorba, fie de propriul comfort, fie de neputințe proprii. A se scuti, cu “ați plecat, nu mai aveți drept la părere, că voi nu știți ce suferim noi!” E, hai!
Ca să nu mai vorbesc de felul în care te referi la aspectul fizic, al unui om, indiferent de calitatea lui, ca politician!
Ești mai inteligentă de-atât, poți să-ți construiești argumentele altfel. Că tot îți plac oamenii culți și rafinați!

P. S. Hitler era fan Wagner și picta tablouri. Avea carismă și discurs.
Cultura și rafinamentul…
Care este!

Shit! Deschisei cutia Pandorei. Ma duc sa ma culc, discutam cand ne calmam putin.

Ce crima? Doar nu vb de Panait. De morți numai de bine, dar omul îmi era seminarist de procesual penal fix atunci, și era highly disturbed cu juma de an înainte de sinucidere. Adică fix de când am început cursurile cu el, probabil și înainte dar nu îl știam, vb strict despre ceea ce am văzut. Nu aduci niciun beneficiu dacă o iei pe panta aia, este de nivel antenistic sau RTV, soc și groaza.

Una e sa ai dreptul la o parere si alta e ca atunci cand cineva iti zice ca Ciolos e o scursura pe care nu o va vota tu sa vii cu faze gen: aaaaa va place cu PSD? Asta ati vazut? Dar pe asta?

Cumva in afara de PSD nu mai exista alta varianta in afara de japita aia de Ciolos?

Tu ai pareri, indreptatite sau nu, despre oameni in general si oameni politici, in special.
Altii au alte pareri si LI SE PARE, ca nu exista alternativa. Nimic nu justifica genul de comentariu “ai plecat, hai pa!”. Sunt oameni care au plecat si vor sa se intoarca, au opinii si vor vota, pentru ca au tot interesul si legal, au dreptul. Din confortul diasporei, pe care rafinatul Ponta, a cautat s-o reduca la tacere. Electorala!
Nimeni nu incearca sa-ti schimbe tie opinia, fiecare le are pe-ale lui si le expune. Atata tot!

Apropo de faza nu ești cu noi, ești cu PSD. Când i-am zis uneia ca merg la vot în turul 1 să-i anulez votul pt Ioha, la mișto, evident, a tras pe loc concluzia ca îl votez pe Ponta :joy: În turul 1, da? Când practic se cern candidații pe fiecare parte iar Ioha se lupta cu cei de pe dreapta pt turul 2. Nu mai zic ca era limpede pt toată lumea cine va intra în turul 2.
Ei, asta este fix mentalitatea care ma enervează și pe mine, nu ești cu noi, ești cu PSD.

Nu de la antena mi-am luat informatiile despre Panait, ci de la o persoana din comunitatea romaneasca de aici, care a lucrat cu el. Multe lucruri am aflat de la cei veniti in Canada, care au lucrat pe la televiziuni si radio in Romania, oameni care au refuzat sa intre in sistem, misfits.

“Apropo de faza nu ești cu noi, ești cu PSD” , eu intreb altceva: De ce sunt preluate in mainstream mesajele pesediste de boicot a votului, s-anume:

• “Diaspora sa nu voteze, sunt plecati, gata, si-au pierdut acest drept”, cand oamenii sunt interesati de ce se intampla in tara, unii vor sa se intoarca, nu vad emigrarea o solutie pe termen lung.
  • “Nu iesiti la vot, ca nu schimbati nimic” , cand avem exemple clare de zone non-PSD care s-au dezvoltat binisor. Ba iesiti la vot si votati omul priceput, gospodar si cu care poti comunica. Eu asta vad in cei de la PLUS si USR, oameni care pot veni cu o solutie, oameni cu care se poate discuta atunci cand ai o problema.

Si inca una, care nu are legatura cu votul:
-“Nu mai laudati ardelenii, ca nu-i nimic de capul lor”. Ei uite, fostii mei colegi de liceu, actuali bugetari si pesedisti, cu care m-am si intalnit in tara, m-au batut la cap cu asta, ca nu suporta mutra lui cutare si cutare, ca sunt ardeleni. Huh? Serios? Pai cand i-am intrebat de ce isi duc copiii la tratament in spitale din Ardeal, ba si la facultate ii trimit tot acolo, au mormait in barba. Serios mai?

Și ce ma rog dovezi are omul care a lucrat cu Panait ca a fost omorât de Ponta. Uite ca știu bine povestea, Panait a căzut în picioare și și le-a fracturat. Nu cred ca unul aruncat cade în picioare.
Doi, pt ca ii știu f f bine pe amândoi în perioada aceea, amândoi seminaristi de drept procesual penal, îl vedeam pe holuri toată ziua pe Ponta. Era un lalau slăbănog, pe când Panait era și el înalt dar mult mai bine legat, mai solid.
De ce spun ca era dus cu capu’ fără sa am niciun fel de reținere? Asta în afara faptului ca era absolut incompetent ca profesor? Vorbea f încet și neclar, asta când vorbea și nu se holba aiurea sau la o colega pt care părea ca a făcut o fixație, ii curgea transpirația în râuri pe frunte. Omul era freak total și f frustrant pt mine și pt colegi de ai mei. Și nu doar frustrant, aveam momente când mi se ridica parul pe spate uitându-mă la el.
La facultatea de drept, seminariile îs baza, mai ales la materii de procedura. Poți sa tocești teoria pana nu mai poți, dacă nu o aplici pe spețe este egal cu zero.
In plus, nu ne baga în examen dacă aveam vreo absență la ora lui, asa ca trebuia sa suportam. Povestea cu procurorul anchetat la Oradea a fost abia în martie, cursurile cu el le-am început în octombrie și au fost nașpa încă de la primul.
Bai ce aiureli, pe bune. Fix din aceeași categorie cu Ioha a vândut copii.
Și, cum a scăpat Ponta? Faptele de omor sunt imprescriptibile, nu s-a găsit nimeni sa înceapă urmărirea penală? Nici măcar în timpul lui Macovei?
Dar daaa, ți-a spus ție icsulescu diasporeanu’, specie superioara pesemne, care știe sigur sigur și exact cum spune, asa este!
In rest nu știu despre ce vb, probabil eu am alt mainstream.

Eu nu inteleg unde am zis eu ca diaspora sa nu voteze sau sa nu isi dea cu parerea. Sa voteze si sa isi dea cu parera, dar nu pe baza parerii mele sau referitor la parerea mea. Ma doare in cot ce voteaza diaspora, dar nu accept sa vina sa imi faca mie teorie politica ca da domne, esti proasta uite ce frumos vb Ciolosel? Nu tii cu Ciolosel, esti cu Ponta! Cum adica sa nu votezi Ciolosel si oamenii lui faini?

Mie mi se par chestii diferite a vota ce consideri si a avea pretentia sa imi faci mie educatie sau sa crezi ca din confortul tau ai dreptul sa imi tii mie teorii. Voteaza ce vrei pt tine si neamul tau, dar nu imi explica mie ce trebuie sa votez eu si cum sa gandesc eu.

Daca am zis ca pe Ciolos nu il votez nici daca riscul e sa iasa Dragnea, apoi asta e treaba mea si daca din asta intelegi ca sunt PSD-ista, esti prost. Case closed!

Asta a fost gratuita, serios.

Dar nimeni nu-ți făcea ție educație electorală, ai reacționat disproporționat la observațiile subiective, ale lui @Sibipa. Și in timp ce subliniai rafinamentul și cultura lui Ponta și Năstase, vorbeai despre alții, cu limbaj demn de Becali. La adresa unor oameni pe care nu-i cunoști și nu știi ce-i mână în luptă! @Sibipa, nu făcuse decât ceea ce facusesi și tu, expus păreri. Foarte urât!
Confortul diasporei, nu se datorează celor care au rămas. Punct! Prin urmare, nu li se spune ce anume pot sau nu pot face! Pentru confortul ăla, unii au muncit pe brânci, alții și-au lăsat familii și părinți bolnavi, pe care nu i-au mai revăzut vii. Și se trezește unul și altul să le frece ridichea, că “ehee, din confortul tău, ce știi tu ce tragem noi…”
Întâmplarea face, că cele mai mari valuri de emigranți, au plecat din țară, în timpul guvernelor conduse de rafinații PSD.
Cine e de părere că e nedrept să trăiești confortabil și să ai păreri, e invitat să facă la fel ca privilegiații ăia din diaspora, să-și ia viața în geantă și să trăiască bine!

Fleosc! Nu sunt foarte impresionata. Ce am zic eu nu mi se pare neaparat mai rau decat: asa si daca noi am plecat ce? Pe tine te retine cineva acolo? Ca doar nu din patriotism ai ramas ci pt ca ti-a fost lene si ai fost comoda…or something

Pe bune? Pai si ce voiai sa iti zica? @Ziggy ti-a zis cu subiect si predicat ca l-a cunoscut personal pe Panait care era nitel cam dezaxat. Tu i-ai zis ca nu se pune ca stii tu de la unul mai smecher ca l-a omorat Ponta.

Nu mi s-a parut ca ce a zis ea suna a ceva jignire.

Stiu ca nu va convine, dar cam asa e se vede. Nu a zis nimeni ca diaspora nu tre sa voteze si nu are dreptul la pareri, dar a avea pareri si a vota pt ca inca e dreptul tau de cetatean roman e nitel diferit de a o tine langa cu adusul nostru la calea dreapta si propovaduit din carti ca ce frumos e sa fii civilizat, sa protestezi pana la lesin ca asa e democratic si desigur…civilizat, sa aplauzi kknari cu aere de politicieni doar pt ca iti ofera un discurs poleit in locul celor servit de niste borfasi inculti in ultimii doi ani si exemplele ar putea continua.

Ba deloc, atâta timp cât vorbește prostii. Auzi, frate, crimaaaa. Știe el, a văzut el, dă-i naiba de anchetatori, ce știu aia. De parca nu puteau sa-l înfunde și după, sau chiar și acum, dacă ar fi avut dovezi. Da chiar, de ce nu face icsulescu diasporeanu’ un denunț, dacă tot știe el asa bine? Bârfa la sindrofii cu pretenții de certitudine :sweat_smile:

Si cu tot respctul, ca manusi de matase stiti ca nu port, cred ca va prefaceti ca nu pricepeti ce am vrut sa zic cu rafinamentul lui Ponta de o dati de gard va vaaaai ala numai rafinat nu e.

@Sibipa a venit cu o replica de melancolie blegoasa, ceva gen “doaaaame da she frumos graieste cioloseeeel!!! Mi-e asa drag sa il ascult acum dupa atatea vioriiiiciiii”

Eu nu am facut decat sa spun ca nu dau doi lei pe spoiala si discursul frumos al javrei de Ciolos, ca daca ma uitam la ce bine da la public x si y ma multumeam cu alte Ponta si Nastase, care hai sa nu ne mai kkm pe noi…chiar sunt oameni cu o cu totul alta aparitie, sunt figuri de politicieni adevarati, sunt culti etc. eu pe astia nu i-am vrut ca dincolo de masca lor sunt niste lichele si niste borfasi.

Iar de aici la ce am ajuns? Aaaa vaaaai esti cu psd, e clara treaba! Halal remarca desteapta…ce sa zic… :joy:

Aaaaa, vaaaai ala om stilat si cult? Pfff esti toanta, nimic nu stii, ala e un criminal, mi-a zis mie un coleg diasporean. Aaaalta remarca desteapta…

Dupa care ce sa vezi, tot voi sunteti sifonate ca necivilizatele, tarancile astea din romania nu au inteles ce vreti voi sa ziceti tot cu remarci jignitoare, daca e sa ne uitam la cuvinte si context

Da-mi voie sa vomit un pic la rafinamentul si cultura lui Ponta sau a lui Nastase. La cat de cult e Nastase, a uitat sa fie barbat, cand a auzit de puscarie, a incercat sa se sinucida. Puscarie care oricum era lejera pentru el, nu ca in vremea lui Ceausescu. Iar despre Ponta, uite cat de rafinat e https://m.youtube.com/watch?v=LuhGQfu6X5w .

@Queen esti foarte agresiva, nu o sa iti mai raspund.

Un procuror corect, asa a fost descris Cristian Panait de catre cunostinta mea. Probabil era putin sarit de pe fix daca s-a luat la tranta cu marii PSD-ului, prietenii lui Nastase si Vasile Blaga. Baiatul asta nu a avut nici o sansa sa traiasca. Vrei dovezi de pe vremea lui Nastase, hmm …