Viitor de aur

Eu nu am avut intentia de a jigni pe nimeni, nu este felul meu sa postez ceva cu ideea de a intepa pe cineva, “Hai, sa o enervez pe asta”, iar cand discutiile se aprind, ma retrag.
@Ziggy, am citit tot ce ai postat, o sa imi sterg postarea despre Ponta si despre Panait.

Pai poate ca aici e problema…fix in declaratia “cand discutiile se aprind ma retrag”. Mie mi se pare jignitor pt interlocutor sa ai pareri, sa le expui, sa vii cu lectii vehemente, dar practic sa nu participi la dialog. Cum am zis, pe modelul mutii cu surzii.

Ok, ghertoi a fost peste masura! Imi cer, sincer, scuze! Insa modul in care te exprimi la adresa diasporei e departe de-a arata intentii de dialog.
De ce diaspora la modul general? Sunt toti o adunatura de neghiobi, care au pus tara pe butuci? Te-au apostrofat vreodata, ca n-ai iesit la proteste? Te-au jignit?
Ia si citeste modul in care alegi sa vorbesti diasporei (nu e prima data) si incearca sa fii receptorul mesajului, pentru cateva minute. Vezi daca iti creaza vreo reactie!

Ca niciodata eu sunt usor la modul: nu stiu ce sa mai spun. Nu ca mi-ar fi cerut cineva parerea dar stiti cum e, Nea Ion e si el om.

Nu inteleg pana la urma care e problema ca @Sibipa chiar crede cu tarie in Ciolos?! Este parerea ei si nu vad pana la urma de ce trebuie sa si-o justifice atat.

Tot la modul de pareri mi se pare ca intra si toata dezbaterea din trecut, pe tema protestelor. Cu toata sinceritatea, parca nu mi se pare corect sa cream din asta discutii si scandaluri: diaspora versus romanii de acasa. Desi am o usoara impresie ca doar asta ne-a mai ramas: sa ne hacuim.

Intrebarea mea este: oare chiar e asta tot ce ne-a mai ramas?! Sa ne umplem de sange reciproc?!

Daca ar fi argumentat pro mers la proteste cineva care sta in tara dar care poate nu ar fi avut timp/posibilitate sa mearga in Piata, ar fi fost mai ok? Ar fi fost mai usor de digerat parerea?!
Sau nervii cei mari vin exclusiv pentru ca @Sibipa nu e in tara si indrazneste sa dea sfaturi din “confortul canadez”?!

Sincer, pot intelege ambele variante. Pe mine chiar m-a pus ff puternic pe ganduri ce a spus @Samoa la un moment dat pe tema asta. Nu mai stiu cand si ce dezbateam exact dar imi aduc aminte ca a spus ceva de genul: pana la urma poate nu e chiar corect sa votez sau sa imi dau cu parerea prea mult pt ca nu mai locuiesc acolo.
@Samoa da-mi peste ochi daca iti pun vorbe in gura.

Am realizat ca pe alocuri are mare dreptate: poate totusi nu as fi cea mai in masura sa dau sfaturi pentru ca nu mai locuiesc acolo.

Dar pe partea cealalta tot eu ma gandesc: Oare are cineva impresia ca cei plecati au reusit sa rupa absolut orice legatura cu tara aia?! Si, daca nu am reusit sa rupem legaturile si radacinile, cum isi poate imagina cineva ca nu mai simtim dorinta sa ne implicam sau sa ne dam cu parerea (daaa, fie si o parere fff naiva - pana la urma trebuie respectata si, cel mult contrata in limitele bunului-simt)?!

Eu zic ca ar fi bine sa nu uitam ca viata nu e 100% roz pentru nimeni. Ar fi bine sa incercam mai des exercitiul: hai sa incercam si papucii toantei…mai stii poate un pic de ingaduinta ma va ajuta sa vad si eu alte puncte de vedere.

E @Sibipa naiva cu Ciolos?! O fi. Sunt alti romani naivi ca si-au facut icoana din Halep? Sunt.
Toti suferim de naivitate, toti speram la chestiuni de SF, toti avem nevoie de idoli. Eu cred insa ca asta nu ne da totusi vreun drept sa punem mana pe ghilotina.

Aproximativ corect. Era vorba de vot, pareri, imi rezerv dreptul sa am, chiar daca sunt mai putin avizate. Votul insa, in cazul meu, se exclude, pentru ca eu am decis ca nu ma intorc.
Dar o sa prezint o alta situatie:
Frate-meu, om cu post caldut, in Bucuresti, satul totusi de spagi si spagari, a plecat din tara, in 2006. A muncit ce-a gasit, pe unde-a gasit, fara mofturi. A strans banii, ca hârciogul, timp de 13 ani. La modul, vacante doar acasa la mama, restrictii la orice fel de chestii fun. Muncea si-atat. In tot timpul asta, a platit asigurari de sanatate in Romania. Pentru ca el voia sa se intoarca. Evident, a si votat. Pentru ca i se parea normal. A strans cateva sute de mii de euro, a revenit in tara, in decembrie. Ca sa ramana. Banii vrea sa-i investeasca, intr-o zona aproape moarta, pe care el crede cu tarie, ca o revitalizeaza.
No, cine si ce drept ar fi avut sa-l traga pe el de socoteala, ca a votat, sau a avut pareri? Cata lumea ii stia povestea? Pai, mai nimeni. Cati, n-or fi ca el?

Ffff multi! Nu stiu, am impresia ca unii cred ca daca te-ai urcat in avion brusc suferi de o usoara lobotomie si uiti TOT: de unde ai venit, unde ai vrea sa te intorci etc.

Incep sa cred ca psd-ul chiar va face un pustiu de bine la toata lumea cand se va pisa cu bolta pe orice drept de vot.
Macar nu o sa mai avem de ce sa ne certam, tot intre noi ca tampitii. Bine frate, sa facem asa: Ai plecat? Ok, ura si la gara. Iti taiem buletinul, iti retragem cetatenia etc.

Ok, admit ca si reactiile mele au fost disproportionate. Nu era vorba ca diaspora nu are voie sa aiba pareri sau sa voteze. Cu ce nu are voie sa aiba pareri?

Pai cu chestii gen “asa va trebuie ca nu protestati! Mergeti sa protestati ca asa se face in tarile civilizate in care stam noi! 2 ani, 4 ani, asa trebuieeeee!!! Pe eeeei pe mama lor!”

Iar @Sibipa chiar are darul de a se retrage din discutii fara explicatii dupa ce ea le aduce intr-un punct in care chiar contrariaza. A fost fffff insistenta cu explicatii despre de ce trebuie noi sa protestam, cu exemple despre cum si diaspora proteateaza asa…cand si cand in timpul liber si s-a suparat cand i-am zis ca protestele din diaspora sunt apa de ploaie si hipstereli pe care nu le consider de referinta si de care eu in locul ei nu as face mare caz. Ei, cand a avut ocazia sa protesteze in Romania nu a facut-o. Eu personal nici nu consider ca trebuia sa o faca. Dar la fel si cu lectiile de democratie si comportament civic corect trebuia sa o lase mai moale.

De multe ori eu am perceput lucrurile astfel si asta irita cam la fel de tare ca aia cu “diaspora sa taca”.

Si eu imi cer scuze @Samoa.

OK, pupat toti P-ta Endependenti! Stop! :smile:

Foarte tare, astia n-au nevoie de opozitie, se descurca singuri:

https://adevarul.ro/news/bucuresti/altercatie-viceprimarul-aurelian-badulescu-primarul-sectorului-6-gabriel-mutu-intervenit-politia-1_5c52def0df52022f75347261/index.html

Badulescu ala, a declarat si ca a mintit referitor la evenimentele din 10 august. Ce mai bulibaseala!

A mintit pentru ca e mincinos :rofl::rofl::rofl: Auzi la el ce sa scoata pe gura.
Astia chiar sunt mai prosti decat prevede legea :rofl::rofl::rofl::rofl:

i-am auzit in direct cele doua interventii de la realitatea. e drept, chiar a zis asa, ca a mintit pt ca e mincionos, dar mie nu asta mi s-a parut cel mai interesant in declaratia lui. a zis o gramada de alte chestii mai interesante. in alta ordine de idei as zice ca are curaj. adica sa ai curaj sa recunosti ca ai dat declaratie falsa, cu implicatii legale, si sa te pui la dispozitia organelor judiciare mi se pare o chestie…de pus de ganduri. asta doar daca ma gandesc la alte specimene care sa dadeau cu mir in parlament.

Da, dar curajul ăsta, vine după ce a fost amenințat cu retragerea sprijinului politic. În plus, a recunoscut că a mințit pentru că i s-au promis funcții, avantaje. Povestea lichelei ăsteia, devine neinteresantă, ce aș vrea să știu, e cine i le-a promis? :thinking:

Nu, nu, nu…asta iti zic, a fost intresant. Nu a mintit pt ca i s-au oferit functii si avantaje. Functiile si avantajele au fost oferite in tot contextul conflictual deja creat si a ales sa continue conflictul. Am auzit declaratiile in direct si a fost cam asa:

• el l-a facut trompeta pe codrin stefanescu si stefanescu l-a facut golan, iar lichelele din psd au sarit pe el zicandu-i ca e o rusine ca l-a facut trompeta pe stefanescu, dar e o onoare ca a fost facut golan de asta. omul s-a ofticat si a zis ca isi baga picioarele ca nu a ajuns chiar carpa lor.
  • inainte de asta insa i s-a cerut sa o lase balta pe madam firea, sa nu ii mai ofere sprijinul din functia pe care o are el in primarie si in felul asta ea sa isi rupa gatul mai repede. el a zis ca nu o face, ca spanac, la urma urmei e barbat si nu intra in chestii din astea cu o femeie. sa ii retraga sprijinul partidul sau sa faca ce vrea, dar sa nu scoata castane din foc cu mana lui. cand au vazut ca nu merge asa cu simplu au inceput sa ii promita functii pt el sau pt prieteni si el a zis ca tot nu. e psd-ist, a ajuns sa minta pt partid si sa inghita povestea cu statul paralel, dar nu mai vrea sa joace jocul asta, nu vrea functiile nici pt el si nici pt prieteni si a intrat in conflictul de mai sus cu stefanescu

de asta zic ca mi se pare interesant totusi riscul pe care si-l asuma. sa ne intelegem, sa nu ajungem iar la “nu esti contra lui X, e clar ca esti contra noastra si esti cu PSD” :grin:

si tot de asta zic de multe ori ca nu mi se pare ok treaba pe care o face presa acum cu scos declaratii din context pt a reiesei doar: un psd-ist a zis ca minte pt ca e mincinos, a zis ca i s-au oferit functii ca sa minta etc. asta nu face decat sa ne faca sa fim fix ca cei pe care ii blamam, sa manipulam opinia publica. de cele de mai sus sunt sigura pt ca fix la realitatea ma uitam cand a intrat in direct la doua emisiuni

Doamne fereste! Golan, trompeta :rofl:

Gigi Becali - asta e nivelul

El m-a făcut oligofren , eu l-am făcut zdreanță, dar nu ne-am insultat.

sa va mai zic si ca au aruncat cu sticle de apa unul in altul prin sedintele de la primarie? :grin:
tot personajul asta a fost lovit cu o sticla de apa pe la o sedinta de la primarie, de unul dintre acolitii lui dragnea, el facand parte dintre rebelii din “tabara firea”

:astonished:

Hai bai!!!

Deci am lesinat de ras!! Am lesinat bai nene.

Cand am auzit “s-au luat la bataie” pai mi-am imaginat bataie! Cand colo, aflu ca a fost kkt de gradinita cu sticle de apa - DE PLASTIC!
Hai las-o dracu :joy::joy: Aia e bataie?! :rofl::rofl:

Cand discutia se aprinde nu imi vine nimic in cap decat " ce puii mei am zis de pot supara pe cineva in halul asta", ajung in punctul in care nu pot nici sa mai citesc si nici sa procesez nimic din ce scrieti, e “game over”. De asta ies abrupt.
Este irelevant faptul ca nu am fost la protestul din 10 August, nu toti cei ce protesteaza merg la vot, asa cum nu toti care ies la vot protesteaza. Nu eram in Romania in momentul protestului si probabil ca nu as fi participat daca stiam ca vor fi violente, nici vorba sa il duc pe fii-miu acolo in nebunia aia. L-am dus sa vada Piata Victoriei, ziua, in drum spre aeroport, dar atunci chiar era goala, nu era nimeni.
Nu stiu daca e naivitate faptul ca il plac pe Ciolos, ci e mai mult gasirea unor puncte comune in discursul sau, si un strop de normalitate pentru Romania. Faptul ca omul asta a rezistat multor presiuni cand Voiculescu a trimis corpul de control la Cluj, ca sa ii dea in cap hotului ala de Lucan, pentru mine este un punct de referinta solid. Si asta o spune dnul Ungureanu, usrist, un om care are se ocupa de copiii saraci care au nevoie de dializa, cred ca stiti ca Clujul este un punct important pentru toti cei care fac transplant de rinichi si pentru cei care fac dializa.
O sa pun linkul despre ce vorbeste dnul Ungureanu de pe la minutul 41

In special la dezbateri politice, nervii cei mari nu sunt cauzati musai de persoana X.
Deci nu lua ff personal certurile din domeniul asta.

Baga un ochi si pe la tenis. Ca si pe acolo ne mai luam la cearta sanatos :smile:
Desi recunosc ca io fac eforturi in ultimul timp, sa fiu cuminte si sa nu le enervez pe doamne :smile:

In plus, gandeste-te la modul cel mai serios: situatia chiar nu are nici macar o singura nuanta de roz. Si da, le dau dreptate fetelor de acasa: durerea si greutatea mare pe umerii lor este.
Si tot e jale, tot e jale mare de tot. Asa ca nah, pragmatic nu prea mai poate crede nimeni in salvatori.
Salvatori care daca sunt luati la bani marunti nu par chiar lipsiti de pacate.

Multa bafta fratelui tau sa poata reusi in ce isi propune. Cumnatii mei s-au intors definitiv in Romania in septembrie, sunt tare fericiti alaturi de familie, si-au facut casele apropiate, parinti si frati, ne asteapta si pe noi acolo cand vom fi in stare sa aranjam lucrurile, mai ales pentru copil.