Wimbledon 2018

Gata, pe Eurosport2, ala cu comentatorul englez. Yey!

Nu cred ca vor fi probleme pt Sasha.
Auzi, dar Domi s-a pierdut pe traseu?

Primul meci s-a retras

Cele două speranțe rămase acum pentru mine la Wimbledon:

• să nu prindă Prostapenko finala.
  • o finală Federer - Nadal. Cred că ar fi show în stare pură.

Da’ asta o știați? :fearful: eu nu!

Știam de la AO
Sasha pierdu primul set,plec in oras

Ce ce? A luat gagiul primul set? Las ca își revine Sasha. Nu de alta, dar știu ca Gulbis ar pica în următorul meci.
Cam frumușel și asta mic.

Da, după fix 10 ani.

https://youtu.be/f8YEiCAPAbg

Nole e cam inghesuit. seveste acum sa egaleze la seturi cu edmundosu.

wooooow! se intra in decisiv la Sasha cu printul!

3-0 pt prinț!

4-0! Ei hai atunci, sa te vad câștigând, ca nu-mi pare rău!

5-0 și servește pt meci. Hai!

L-a spulberat pe Sasha în decisiv! Gulbis, ce-i cu tine, drăguțule, ce-ți veni de te-ai făcut băiat serios? Nu pot decât sa ma bucur!

N-am știut că Mikiduță joaca și dublu mixt la Wimbledon, a câștigat acum, cu un polonez de 37 de ani.

Ce bine le sta! Jamie o fi însurat? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Cica joaca la toate: si dublu si dublu mixt.

Parerea mea pe persoana fizica e ca femeia asta nu are ce cauta acolo.

Madam @Nancy imi zise azi ca Halep s-a schimbat si uite ca lumea a judecat-o gresit.

Eh eu nu sunt de parerea asta. Nu are niciun merit in forta care este acum. Ce a adus-o la nivelul asta a fost decizia inteleapta de a-si lua psiholog. Putea sa munceasca pana crapa, dar tot o petarda ramanea fara psiholog. Tenisul nu e sport de echipa si presiunea imi imaginez ca e fantastica de la un anumit nivel. Probabil nu multi jucatori pot face fata fara o parte de psihologie. Halep era dintre cei care la halul in care era probabil ajungea pe 1, pica de acolo direct pe 10 dupa primul esec si in mod clar nu pupa un GS nici daca statea in cap. Daca acum este o forta si cu siguranta va sta mult in fruntea clasamentului si va mai acumula si alte GS, nu are niciun merit in treaba asta. Oricat ar fi muncit ar fi ramas vesnica petarda, ratata din fiecare meci important pana cand nu mai ajungea nici pe acolo. Totul il datoreaza psiholoagei dupa parerea mea.

Eh, piranda aia de buzarnescu sunt de parere ca face umbra degeaba pe la acolo. Ar putea sa stea acasa si sa nu mai indispuna lumea. Ok, inteleg ca vai ce spectaculos la varsta ei cum mai matura prin cate un turneu pana in faze mai inaintate, dar frate este inadmisibil ca la un asa nivel sa injuri ca la usa cortului ca nah…iti e benefic! Parol??? Atunci cu ilie nastase ce a avut lumea? Isi exprima si omul sentimentele la liber…

Buzarneasca ar trebui sa isi dea o paleta la fund si sa isi miste fundul ala de piranda inapoi in romania de unde sa mai calce la un turneu dupa ce se duce la un psiholog si nu mai face circoteca aia ieftina pe acolo. Chiar m-am bucurat ca i-a dat-o pe coaja pliskova. Io cu patriotismul stau prost. Nu ma intereseaza ca e romanca asa ca nu ma pot uita cu admiratie la una care se manifesta ca o mahalagioaica

I love you etern, dar aici we agree to disagree.

De exemplu, știi ce-a făcut după ce Cahill i-a zis că al doilea serviciu trebuie îmbunătățit, pentru că toate din circuitul WTA s-au prins că e punctul ei cel mai slab? A exersat zilnic ore în șir doar de servit. Asta după antrenamentul propriu-zis. Cahill înnebunea că o să-și facă spatele praf, ea știa una și bună - trebuie să-și consolideze serviciul. Și i-a reușit asta, ambele servicii sunt stabile acum.

Fata asta muncește într-un hal pe care cred că noi nici nu ni-l putem imagina. Da, psiholoaga a ajutat-o să nu se mai prăbușească psihic și să controleze un pic malaxorul de demoni pe care-l avusese în cap la atâtea partide pierdute, din punctul nostru de vedere, inexplicabil. Dar fără munca ei nebunească, psiholoaga era fix degeaba. Și nici Cahill nu stătea cu ea dacă nu avea potențial - mă refer inclusiv, sau mai ales, din punct de vedere al jocului.

Da, dar varianta in care sa joaca zilnic cate o finala, departe de ochii publicului, pana castiga una, nu exista :grin: Si dupa fiecare finala pe care o pierdea rezultatul era tot mai dramatic. Probabil in cele din urma nici prin finale nu ar mai fi ajuns.

Evident ca nu era de ajuns sa mearga la psiholog si era clar ca a muncit mult pt ca juca din ce in ce mai bine. Dar putea juca ea oricat de bine, de doua chestii nu scapa: jucatoarele care o intimidau si i-o trageau sistematic la fiecare intalnire si finalele de GS pe care le pierdea fara drept de apel.

Psiholog fara munca, intr-adevar nu exista si nu o aducea aici. Dar munca fara psiholog precis nu o aduce la nivelul de acum, ba din contra, in cele din urma incepea sa se rostogoleasca in clasament.